Video: Motorkář machroval v provozu. Zvedl mašinu na zadní, ale zapomněl, že veze partnerku. Nechcete vidět co následovalo

To, že se motorkáři často předvádí před svými drahými polovičkami, je už v zásadě takový kolorit. Důležité však je, aby při tom používali mozek a nezapomínali na elementární fyzikální zákony.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem STOP CHAM
                   

Machrování před ženami je právě pro motorkáře tolik typické, že už ani nikoho nepřekvapuje. Posadí za sebe přítelkyni a jdou jí ukázat, co se svojí mašinou umí. Čím více se dívka bojí, tím větší je to pro ně zábava. Vždyť nakonec budou v jejích očích za hrdinu, až ji protáhnou sérií zatáček, pořádně v nich „bike“ naklopí a ve finále to ještě na dlouhé rovince rozjedou na maximum. Holčinu přece dovezou v pořádku, tak musí být z toho zážitku a jejich odvahy na větvi. No jo, ovšem pokud skutečně dojedou v pořádku. Pojďme se na jednoho takového frajírka podívat.

Situace, kterou je třeba za volantem předpokládat

Hned na začátku je nutné konstatovat, že je především skvělé, že se páru na motorce nakonec nic nestalo. Přitom nechybělo mnoho a mohli jsme být svědky vyslovené tragédie. Stačil jeden nepozorný řidič, který se právě plně nevěnoval řízení, a oba mladí aktéři videa mohli být po smrti.

Co byste čekali vy, že se bude dít v takové situaci? Motorkář se postaví na zadní kolo a vzápětí zmizí v dálce před vámi. Tak, jak už jste to párkrát zažili. Ale tady se žádný rychlý únik z místa nekoná. Během vteřiny leží motorka před vámi na silnici a vy musíte rychle reagovat, abyste do ní a jejích pasažérů nenajeli. Chvála bohu, že řidič s kamerou zareagoval skutečně promptně a situaci zvládl bez další nehody.

iZdroj: Depositphotos

Co se přesně stalo?

Ale pojďme se zaměřit na samotný pád motorky vzad. Co se vlastně stalo, že situace dopadla právě takto? Kdyby byl na motorce její řidič sám, patrně by k pádu vůbec nedošlo. Nicméně se dopustil hned dvou chyb najednou. Jednak příliš otočil akcelerátorem, jednak jaksi pozapomněl na to, že má za sebou spolujezdkyni. Jakmile zvedl přední kolo, došlo k přesunu těžiště směrem dozadu a motorka pod oběma mladými lidmi prostě podjela.

Motorka má dělat radost. Žádné frajeřinky za život nestojí

Co z toho plyne za ponaučení? Prostě jakmile za sebou povezete kohokoli na motorce, pak trik s jízdou po zadním kole prostě nikdy nedělejte. Je to obrovské riziko. Posun těžiště vzad je tak obrovsky razantní, že ho nemůžete bezpečně zvládnout. Navíc nesmíte zapomenout na zodpovědnost za bezpečnost osoby, kterou vezete za sebou. A to bez ohledu na to, zda se jedná o někoho vám blízkého, nebo třeba jen kamaráda.

A rada pro řidiče, kterého předjíždí motorka? Buďte ostražití a mějte oči na šťopkách. Nikdy totiž nevíte, co daný motorkář při předjíždění vymyslí. I mizivé procento pravděpodobnosti, že udělá podobný nesmysl, který ve finále nezvládne, je nutné vzít v potaz. Přejeme vám bezpečnou jízdu a nulová setkání s podobnými frajírky, kteří mají možná ještě tzv. mokrý řidičák.

Byli jste někdy účastníkem podobné nehody motorky? Co se stalo přesně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články