Hlava motorkáře ve videu skončila přímo pod kolem autobusu. Nebýt helmy, nebylo by, co sbírat

Že je schválená přilba povinnou výbavou každého motocyklisty je věc známá. Ale že moderní přilba dokáže zastavit i rozjetý autobus vás překvapí. Více v našem článku a videu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Z některých záběrů vás bude zkrátka vždy mrazit, i když třeba nakonec všechno dopadne dobře. A můžete se i utěšovat tím, že pokud by to dobře nedopadlo, tak byste možná ani žádné záběry neviděli. Tragická videa nikdo nechce sdílet, nikam se nedávají, servery je mažou. Lidé mají svých tragédií dost, proč jim je ještě více servírovat. Přitom mezi tragickým videem a videem se šťastným koncem může být jen tenká linie. A také často bývá. Jako třeba tady.

Pád přímo pod kola autobusu

Když se podíváte, jak se celá situace seběhla, uleknete se přesně ve stejném okamžiku, v jakém se asi lekla drtivá většina všech dalších diváků tohoto videa. Ano, je to okamžik, kdy motorkář po nešťastném pádu „zapluje“ hlavou přesně pod zadní kolo autobusu. A když píšeme přesně, myslíme tím přesně. Nezáleží vůbec na tom, proč z toho motocyklu spadnul, to je opravdu nepodstatné. Důležité je, že nemít přilbu, vypadají záběry z této bezpečnostní kamery výrazně drastičtěji.

A určitě by na nich nepřišel (pravděpodobně) řidič autobusu, aby se klidnou chůzí přesvědčil, co že to vlastně zbrzdilo jeho linkovou dopravu. Popravdě, ta klidná chůze je jedním z těch veselejších momentů. Dovedete si tu situaci představit třeba u nás? Spěch, shon, lidé by se vrhali na zem ve snaze motorkáři pomoct. Tady si v poklidu přijde řidič, rozšafně zhodnotí situaci a pak začne tahat motorkáře jako kus brambor zpod kola. A pak motocykl. Hlavně klid. Zkrátka maňána.

Dopadlo to neuvěřitelně dobře

Ano, je to v podstatě humorné, nikomu se (pravděpodobně) nic nestalo a motocyklista může slavit druhé narozeniny. A psát oslavné maily výrobci jeho přilby. Protože ta mu zcela pozitivně zachránila pokud ne život, tak rozhodně tvář, hlavu, zkrátka normální, běžné, zdravé fungování. A je asi zcela jasné, že pokud ještě někdy sedne za řídítka motocyklu, tak to rozhodně nebude bez přilby. Bez ohledu na to, jaké jsou nebo nejsou zákony – pro něho je nejvyšším zákonem život.

Přiložené krátké video z testovací laboratoře na přilby pak ukazuje, kolik různých nárazů, stlačení, zahřátí a promrznutí musí taková „obyčejná přilba“ vlastně „přežít“, než jsou jí uděleny všechny homologace a certifikáty a může se pustit do běžného provozu. Ve kterém začne chránit svoje majitele na zdraví i na životě. A možná i trochu vysvětlí specifický vztah motorkářů k přilbám, kteří si je často hýčkají a pečují o ně s maximální možnou měrou. Ví nejlépe, že ten kulatý zázrak z moderních materiálů vydrží i kolo autobusu a umí zachránit život. Nezbývá, než jim dát za pravdu.

Také jste se na silnici někdy „podruhé narodili“? Podělte se s námi o svoji zkušenost!

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články