Motorkáři jsou na odstřel. Řidič na videu ohrozí motoškolu, pak do motorkáře narazí při odbočování

Motorkáři jde v krizové situaci vždy o zdraví či život. Tam, kde jsou u auta pomačkané jen plechy, může člověk na motorce skončit s fatálními následky.

i Zdroj fotografie: S vědomím STOP CHAM
                   

Tohle video by klidně mohlo být jedním z dalších důkazu ubohého stavu řidičské úrovně u našich severních sousedů. V jednom nedávném článku jsme psali, že polští řidiči patří mezi ty nejhorší v Evropě. A zde máme další záznam toho, čeho se při přejezdu naší státní hranice bát. Chce-li se člověk vyhnout vulgarismům, a zároveň neurazit hanlivým označením vepřové a hovězí zvířectvo, musí jen tiše zírat. Jak řidič ujíždí před policií a předjíždí přes chodník. Jak motorista vletí na přechod v protisměru přes plnou čáru. Přesto je ale jedno téma zásadnější, jde o motorkáře.

U motorkáře nikdy nejde jen o plechy

Řidiči aut dlouhodobě nezvládají sdílet s motorkáři jeden prostor. Ten, kdo nikdy nejel na motore ani netuší, jaké to je, a jak se k motorkářům chovat. Motorka nebrzdí tak dobře jako automobil. I přes subtilní rozměry potřebuje motorka prostor jako menší auto, zejména v zatáčkách. Motorkář nevidí dozadu, má omezený výhled malými zrcátky a netuší, že za ním jede auto. Při přejezdu nekvalitního povrchu či nerovného asfaltu nemůže motorkář bezhlavě zatnout zuby, nehledět na tlumiče a přejet místo jako to zvládne auto.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když motorkář padá či bourá, vždy ho to zásadně bolí a ohrožuje. Hned v úvodu videa je záběr na auto, které jede za účastníkem motoškoly. Z ničeho nic najednou vjede do záběru vůz, který chce předjíždět, o motorce evidentně neví. Zaregistruje ji ve chvíli, kdy se potřebuje zařadit, v protisměru se objeví auto a rychle se blíží. „Naštěstí“ se hulvát natlačí na předjížděné auto, a ne k motorkáři, ten by pravděpodobně takový tlak neustál. S ještě větším štěstím se předjížděný řidič zvládne uhnout za krajnici.

Jízda na motorce není vždy o vysoké rychlosti!

Řidiči aut často motorkáře přehlédnou. Buď přes jiné auto, anebo protože nesledují provoz a neuvědomují si, že zkušení motorkáři se mohou přiblížit rychle a nečekaně. Rychlost motorky je opět pro motoristy problém. Podle všeobecné představy jezdí pouze bezhlavě a rychle, ale to není pravda. Může se stát, že dává-li řidič auta přednost z vedlejší motorkáři na hlavní, neměl by tam vůbec vjíždět, neumí-li správně odhadnout jeho skutečnou rychlost. A naopak, ne každý motorkář jezdí rychle.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na silnicích je řada začínajících bajkerů, kteří prostě nemohou jet rychle, protože to neumí. Na stylu jízdy je to poznat, řidič auta b měl vnímat nejistotu motorkáře, dát mu šanci a nelepit se na něj. Navíc „jet pilu“ není standard všech motorkářů, je úplně v pořádku, když si motorkář užívá jízdu a jede příjemných 130 km/h. Automobilista se k němu musí chovat jako k plnohodnotnému účastníkovi provozu, který má právo na svůj prostor. Nelze se na něj lepit, omezovat jej a ohrožovat jen proto, že není velký jako auto.

Každý chce dojet do cíle, i motorkář

Dalším smutným záběrem je ten, na kterém je motorkář doslova vytlačen z hlavní silnice na vedlejší. Řidič modrého Volkswagenu Touran jeden nepřiměřenou rychlostí vhledem k tomu, jaký chce udělat manévr. Nejprve divoce předjede auto, které pořizuje záznam. Pak se nebezpečně natlačí před auto a odbočí ze silnice, aniž by řešil, že u krajnice jede motorkář. Ten nemá jinou šanci než strhnout svůj stroj do strany, nicméně bez nárazu do auta se to neobejde. Jen se štěstím nedojde k fatálnímu konci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takhle ne, řidiči aut, buďte ohleduplní, motorkáři mají stejné právo na život a bezpečnou cestu, jako každý kdokoli jiný v autě! Pro bezproblémové spolužití by se měl každý řidič auta snažit podívat se na motorkáře jeho optikou. Vnímat rozdíly mezi jízdou v suchu a za horšího počasí. Pracovat s tím, že má motorkář omezený výhled. Vědět, že motorkář v náklonu má omezené možnosti řešit akutně krizovou situaci. Že je motorkář živý člověk, který chce dojet do cíle, a ne dárce orgánů a bezejmenný šílenec bez rodiny a vlastního života.

Co vy, jak se díváte na motorkáře?

Zdroj: STOP CHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Téměř světový rekord ukrajinského odstřelovače. Svůj cíl zasáhl na 2,7 kilometru, jde o skoro nemožný úspěch
Události247.cz
Události247.cz
EU se chystá na odvetný úder proti Putinovi. Konec šéfa Kremlu je blíž, než by se mohlo zdát
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na lodičce na řece se projíždí žena s mužem. Z krajiny je ale sleduje několik tváří, všimnou si jen ti nejlepší
adbz.cz
adbz.cz
Ukázal trik, jak udělat boty voděodolnými. V dešti ani sněhu se nemusí bát, že by do nich zateklo, a navíc jsou stále čisté