Motorkáři jsou na odstřel. Řidič na videu ohrozí motoškolu, pak do motorkáře narazí při odbočování

Motorkáři jde v krizové situaci vždy o zdraví či život. Tam, kde jsou u auta pomačkané jen plechy, může člověk na motorce skončit s fatálními následky.

i Zdroj fotografie: S vědomím STOP CHAM
                   

Tohle video by klidně mohlo být jedním z dalších důkazu ubohého stavu řidičské úrovně u našich severních sousedů. V jednom nedávném článku jsme psali, že polští řidiči patří mezi ty nejhorší v Evropě. A zde máme další záznam toho, čeho se při přejezdu naší státní hranice bát. Chce-li se člověk vyhnout vulgarismům, a zároveň neurazit hanlivým označením vepřové a hovězí zvířectvo, musí jen tiše zírat. Jak řidič ujíždí před policií a předjíždí přes chodník. Jak motorista vletí na přechod v protisměru přes plnou čáru. Přesto je ale jedno téma zásadnější, jde o motorkáře.

U motorkáře nikdy nejde jen o plechy

Řidiči aut dlouhodobě nezvládají sdílet s motorkáři jeden prostor. Ten, kdo nikdy nejel na motore ani netuší, jaké to je, a jak se k motorkářům chovat. Motorka nebrzdí tak dobře jako automobil. I přes subtilní rozměry potřebuje motorka prostor jako menší auto, zejména v zatáčkách. Motorkář nevidí dozadu, má omezený výhled malými zrcátky a netuší, že za ním jede auto. Při přejezdu nekvalitního povrchu či nerovného asfaltu nemůže motorkář bezhlavě zatnout zuby, nehledět na tlumiče a přejet místo jako to zvládne auto.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když motorkář padá či bourá, vždy ho to zásadně bolí a ohrožuje. Hned v úvodu videa je záběr na auto, které jede za účastníkem motoškoly. Z ničeho nic najednou vjede do záběru vůz, který chce předjíždět, o motorce evidentně neví. Zaregistruje ji ve chvíli, kdy se potřebuje zařadit, v protisměru se objeví auto a rychle se blíží. „Naštěstí“ se hulvát natlačí na předjížděné auto, a ne k motorkáři, ten by pravděpodobně takový tlak neustál. S ještě větším štěstím se předjížděný řidič zvládne uhnout za krajnici.

Jízda na motorce není vždy o vysoké rychlosti!

Řidiči aut často motorkáře přehlédnou. Buď přes jiné auto, anebo protože nesledují provoz a neuvědomují si, že zkušení motorkáři se mohou přiblížit rychle a nečekaně. Rychlost motorky je opět pro motoristy problém. Podle všeobecné představy jezdí pouze bezhlavě a rychle, ale to není pravda. Může se stát, že dává-li řidič auta přednost z vedlejší motorkáři na hlavní, neměl by tam vůbec vjíždět, neumí-li správně odhadnout jeho skutečnou rychlost. A naopak, ne každý motorkář jezdí rychle.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na silnicích je řada začínajících bajkerů, kteří prostě nemohou jet rychle, protože to neumí. Na stylu jízdy je to poznat, řidič auta b měl vnímat nejistotu motorkáře, dát mu šanci a nelepit se na něj. Navíc „jet pilu“ není standard všech motorkářů, je úplně v pořádku, když si motorkář užívá jízdu a jede příjemných 130 km/h. Automobilista se k němu musí chovat jako k plnohodnotnému účastníkovi provozu, který má právo na svůj prostor. Nelze se na něj lepit, omezovat jej a ohrožovat jen proto, že není velký jako auto.

Každý chce dojet do cíle, i motorkář

Dalším smutným záběrem je ten, na kterém je motorkář doslova vytlačen z hlavní silnice na vedlejší. Řidič modrého Volkswagenu Touran jeden nepřiměřenou rychlostí vhledem k tomu, jaký chce udělat manévr. Nejprve divoce předjede auto, které pořizuje záznam. Pak se nebezpečně natlačí před auto a odbočí ze silnice, aniž by řešil, že u krajnice jede motorkář. Ten nemá jinou šanci než strhnout svůj stroj do strany, nicméně bez nárazu do auta se to neobejde. Jen se štěstím nedojde k fatálnímu konci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takhle ne, řidiči aut, buďte ohleduplní, motorkáři mají stejné právo na život a bezpečnou cestu, jako každý kdokoli jiný v autě! Pro bezproblémové spolužití by se měl každý řidič auta snažit podívat se na motorkáře jeho optikou. Vnímat rozdíly mezi jízdou v suchu a za horšího počasí. Pracovat s tím, že má motorkář omezený výhled. Vědět, že motorkář v náklonu má omezené možnosti řešit akutně krizovou situaci. Že je motorkář živý člověk, který chce dojet do cíle, a ne dárce orgánů a bezejmenný šílenec bez rodiny a vlastního života.

Co vy, jak se díváte na motorkáře?

Zdroj: STOP CHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články