Musí řidič počkat, než chodec opustí pruhy na přechodu? Správnou odpověď neznají ani ti nejlepší

Přednost pro chodce na přechodu není absolutní. Řidiči nemusí čekat, než chodci dojdou na chodník, bezpečnost je ale na první místě.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Přednost chodců na přechodu je tradičním tématem a důvodem ke spekulacím. Zejména proto, že si chodci mnohdy myslí, že mají před všemi vozidly absolutní přednost. Mylně. Není to tak, rozhodně nemají chodci přednost před tramvajemi, naopak. A také přednost před automobily není absolutní. Řidiči musí umožnit chodci, který je na přechodu nebo ho zřejmě hodlá užít, bezpečně vozovku přejít, nijak ho nesmí ohrozit či omezit.

Chodec na přechodu nemá absolutní přednost, pozor na to

Chodci se však před vstupem na vozovku musí přesvědčit, jestli ji mohou bezpečně přejít, aniž by ohrozili sebe či ostatní účastníky silničního provozu. Musí brát ohled na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel, to znamená, že musí odhadnout, zda auta stihnou bezpečně zastavit. Rozhodně nesmí vstupovat na přechod bezprostředně před blížícím se vozidlem. Jednoduše řečeno, neexistuje absolutní přednost chodců na přechodech! Takže musí řidič čekat, než chodec opustí pruhy na přechodu? Tuto otázku si určitě často klade mnoho lidí.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Musí řidič čekat, až chodec opustí jízdní pruhy? Musí čekat, až chodec položí obě nohy na chodník a úplně opustí přechod pro chodce? Nebo snad stačí, aby chodec vůz minul, opustil jízdní pruh, a řidiči mohou pokračovat? Zákon zjevně nic takového neřeší. Co je dané legislativou bylo parafrázováno a zmíněno výše. Bylo by ale riskantní myslet si, že když chodec odejde mimo zorné pole řidiče a není v prostoru před autem, nemůže se nic stát. Typicky kolizní situací je to, když se chodec nečekaně otočí a chce se vrátit zpět na chodník, ze kterého vyšel.

Chodci mají stejné povinnosti jako řidiči: Tyto 4 věci nesmí udělat, hrozí vysoké pokuty. Ne každý o těchto pravidlech ví

Je samozřejmě lepší, když už je chodec zcela na chodníku, řidič nemusí čekat, dokud chodec neodejde. Při přecházení je pro chodce dobré navázat oční kontakt s řidičem, případně pohybem ruky nebo přikývnutím ověřit, jestli vás šofér registruje. Na přechodu se pak chodí vpravo. Chodci při přecházení musí sledovat provoz, všímat si i ostatních jízdních pruhů. Co je důležité? Přestože zákon tedy neříká, že by řidič měl počkat, až chodec opustí jízdní pruhy, je pro řidiče důležité dodržovat následující zásady.

Chodci musí brát zřetel na auta a pouštět tramvaje!

Řidiči, zastavte na dostatečnou vzdálenost. Tak, aby chodec mohl pohodlně a bezpečně přejít přes cestu. Nevytvářejte stres. Než se rozhodnete pokračovat v jízdě, ujistěte se, že chodec necítí tlak a nemusí spěchat. Pamatujte na děti a starší lidi. Ti mohou potřebovat více času na přechod, takže jim dejte dostatek prostoru. Zásadní je dbát na své okolí a situaci.

iZdroj fotografie: Libreshot

Pokud řidič na chodci vidí, že chce například náhle změnit směr a vrátit se zpět na přechod, měl by mít trpělivost a počkat, až bude situace jasnější. I když se může zdát, že pravidla ohledně chování řidiče na přechodu pro chodce jsou složitá, ve skutečnosti jsou jasně daná. Řidič má povinnost zastavit a nechat chodce přejít. Avšak pokud je chodec již mimo nebezpečí auta a řidič si je jistý, že může pokračovat bezpečně, může tak učinit. Klíčem je ohleduplnost, zdravý rozum a dodržování pravidel silničního provozu.

Pouštíte chodce na přechodu?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články