Může auto fungovat bez baterie a k čemu v daném případě dojde

                   

Autobaterie, tedy lépe akumulátor je součástí každého osobního vozu. Mnoho lidí si čas od času položí otázku, co by se stalo, pokud by zde nebyl? Šlo by s takovým vozem jezdit, nebo by to bylo nemožné? Odpověď je celkem jednoduchá.

Nejenom na startování

Akumulátor je ve voze nezbytný v první řadě k tomu, abychom nastartovali. Pokud je vybitý, tak se nám to nepovede. Je však řešení, jak i takové auto bez problémů natočit. Pomohou startovací kabely a ochotný další kolega-řidič, nebo mohou pomoci dokonce i různé powerbanky, které slibují, že dokážou nastartovat vůz i s vybitou baterií. První problém je tedy vyřešen. A co dále?

Baterie je nutná i během jízdy

I když se to nemusí na první pohled zdát, tak je baterie v našem voze nutností i během jízdy. A to z důvodu, že pomáhá celkově vyrovnávat napětí, které jde dále do všech systémů a prvků, ale třeba i do obyčejných žárovek. Akumulátor se tedy starý o to, aby napětí ani příliš neklesalo, ani příliš nestoupalo. Všechny systémy tak budou dostávat víceméně konstantní elektrický proud, který potřebují.

I vybitý akumulátor plní svou funkci

A co když je akumulátor vybitý? I v takovém případě stále plní svou funkci. Ted pokrývá případné výkyvy samotného napětí. Když je totiž autobaterie vybitá, obvykle to znamená, že nemá dostatek energie na nastartování, což však může zároveň znamenat i to, že stále nějakou má. Dostatečně na to, aby svou funkci mohla plnit tak, jak během jízdy má.

Co když ve voze nebude vůbec?

Je otázkou, zda takové vozidlo bude vůbec fungovat. Tedy zda bude možné udržet ho v nastartovaném stavu a jet sním. Pokud zůstaneme u optimistických vyhlídek a toho, že to nebude problém, bude nutno počítat s faktem, že výkyvy napětí nebudou nijak regulovány. A to může vést k tomu, že elektřina v podstatě poškodí všechny systémy, které ji využívají. A těchto systémů je v současných autech už většina.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice