Na co si dát pozor při podzimní jízdě autem a jak dojet bezpečně do cíle

                   

Je tu podzim a s ním i častější déšť, mlha, dřívější tma a další okolnosti, které činí ježdění autem náročnějším a nebezpečnějším, než tomu bylo například v létě. S čím vším je tedy nutné v nadcházejících dnech a týdnech na silnicích počítat a jak vaši jízdu učinit bezpečnější?

Věnujte pozornost pneumatikám i stěračům

Vzhledem k větší pravděpodobnosti deště a nízkých teplot se vyplatí investovat do kvalitních pneumatik. Jedním z nebezpečných jevů, které vás mohou v souvislosti s podzimními dešti postihnout, je aquaplaning neboli stav, kdy pneumatika přestane zvládat odvádění vody a auto se stane neovladatelné.

Před aquaplaningem i další potenciálně nebezpečnou situací, kterou je mokré kluzké listí, vás ochrání kvalitní pneumatiky s hlubším dezénem a také snížení rychlosti, kterou na mokré vozovce jedete. Od prvního listopadu pak nezapomeňte na povinnost zimních pneumatik. V souvislosti s deštěm se vyplatí také kontrola či výměna gumiček ve stěračích, neboť v případě prudšího deště opotřebované stěrače nebudou dobře fungovat.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Správná světla a pozor na zvěř

Vzhledem ke kratším dnům a větší pravděpodobnosti mlhy byste měli svou pozornost věnovat také kontrole a seřízení světel, a to nejen potkávacích, ale také dálkových a mlhových. V případě mlhy si rovněž pamatujte, že použití dálkových světel v mlze nepomáhá, spíše naopak, při jejich rozsvícení můžete vidět mnohem hůře než bez nich.

V případě zadní mlhovky si dejte pozor na to, abyste jí neoslňovali řidiče jedoucí za vámi. Se zhoršenou viditelností a zároveň s přirozenou větší migrací zvířat v podzimních měsících souvisí i větší riziko srážky se zvěří. V případě jízdy přírodou se proto doporučuje pomalejší jízda a v případě možnosti použití dálkových světel, které vám zaručí lepší možnost zahlédnout zvěř pohybující se u kraje silnice.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Kromě zvěře samozřejmě věnujte pozornost i možným chodcům či cyklistům. Ti by sice měli mít osvětlení či alespoň reflexní prvky na oděvu, ale bohužel ne všichni toto dodržují.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále
Události247.cz
Události247.cz
Rovnou čtyři země dostaly od Putina stopku: Prý s nimi nikdy nebude jednat o míru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
adbz.cz
adbz.cz
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit