Na levné SUV z Boleslavi budou Češi stát fronty. Škoda se rozhodla zlevnit na úroveň čínské konkurence

Přelomový model, tak o něm mluví sám výrobce z Mladé Boleslavi. Pravdou je, že parametry má srovnatelné se špičkou třídy. A několik překvapení speciálně pro Čechy navíc.

i Zdroj fotografie: Škoda Auto
i Zdroj fotografie: Škoda Auto
i Zdroj fotografie: Škoda Auto
i Zdroj fotografie: Škoda Auto
i Zdroj fotografie: Škoda Auto
i Zdroj fotografie: Škoda Auto
i Zdroj fotografie: Škoda Auto
i Zdroj fotografie: Škoda Auto
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Jaro je tady již v plném proudu a s ním neustává příval novinek ze strany naší největší automobilky. Po nedávném extra zlevnění Octavie pouze pro české zákazníky, následovaném představením faceliftu poslední generace, je tady auto, které má potenciál opravdu zamíchat kartami na trhu. A u kterého mnozí čekali, jestli Škoda opravdu dodrží slovo, co se jeho cenovky týče. Vypadá to, že vše se nakonec opravdu povedlo. Dámy a pánové, pohodlně se usaďte, naše malá jízda s novou Škodou Epiq začíná.

Další díl do mozaiky šesti nových modelů do roku 2026

Bylo to téměř přesně před rokem, kdy Škoda na velké konferenci představila nový designový styl, tzv. Modern Solid, a s ním současně šest nových modelů, které by měly doplnit nabídku Škody do roku 2026. Některé se již realizovaly (facelift Enyaqu a Enyaq Sport), další čekají na termín představení a zahájení výroby. A ten možná nejočekávanější, malé městské SUV/crossover s cenovkou do 25 000 euro (zhruba 625 000 korun) Škoda představila právě dnes, 15. března 2024.

iZdroj fotografie: Škoda Auto

A jakkoli jsem byl vždy k pojmenování s „q” na konci malinko skeptický a medvěd Kodiaq je sice zajímavý, ale (možná tedy jenom pro mne) naprosto neznělý a neatraktivní (a Karoq je na tom úplně stejně), tak zrovna „Epiq“ zní naprosto dokonale. Ano, tohle jméno se zapíše pozitivně, toho bych se nebál. Jméno ale samozřejmě není to jediné, co je na novém modelu z Boleslavi zajímavé. Přes všechny problémy, které s sebou momentálně vývoj a výroba elektromobilů v Evropě přináší, se totiž Škodě povedl celkem husarský kousek.

Parametry blíže k Volvu než k Číně

Posuďte sami: Na celkové délce 4,1 metru nabídne opravdu kompaktní vůz dostatek prostoru pro pět osob a zavazadlový prostor o objemu až 490 l. Se vstupní cenou začínající na částce přibližně 25 000 eur (cca 625 000 korun) půjde o přijatelnou cenovou volbu pro zákazníky, kteří chtějí nový vůz a rozhodnou se vyzkoušet elektromobilitu. Uvnitř i vně vozu se uplatňuje nový designový jazyk Modern Solid, vůz navíc nabídne maximální dojezd na jedno nabití přes 400 kilometrů.

Volvo v Čechách nabízí mimořádně levný elektromobil. Za tuto cenu už benzín nedává smysl

To jsou parametry, které konkurují vozům s cenovkou o 200 tisíc a více korun vyšší (Volvo EX30 v základní výbavě a v akci za 816 000 s DPH) a jsou plně srovnatelné s nabídkou čínských výrobců (MG4 za 780 000 korun). A jakkoli nechci znevažovat čínskou produkci z koncernu SAIC/MG, v tomto případě bych si Epiq dovolil opravdu přirovnat spíše k malému Volvu (jež je sice nepatrně větší: délka 4,23 metru, šířka 1,84 a výška 1,55 metru). Což je pro domácího výrobce myslím zajímavý posun k lepšímu.

Přelomový model pro Škodu? Vypadá to tak

Jak sama Škoda Auto ve své tiskové zprávě uvádí, „Škoda Epiq se nejen díky atraktivní ceně stane milníkem v historii značky Škoda, což zdůrazňuje také její výrazné a snadno rozeznatelné jméno. Počáteční písmeno „E“ značí elektrický model Škoda, zatímco písmeno „Q“ na konci řadí vůz do rodiny SUV. Slovo „Epiq“ je odvozené ze starořeckého slova „epos“, jehož významem je „slovo“ nebo „verš“. Ale také „příběh“ nebo „báseň“. Toto jméno vyvolává pozitivní asociace, jako skvělý, výjimečný nebo pozoruhodný.

A jakkoli bychom se nad básnické licence dokázali pozvednout, s milníkem v nabídce asi nelze než souhlasit. Malý crossover bude vyráběn ve španělské Pamploně coby společný projekt vývoje a výroby značek Škoda, Cupra a Volkswagen. Ostatně o malé elektrické Cupře, coby dvojčeti Epiqu, jsme psali nedávno tady. Představení je plánováno na podzim tohoto roku. To je takřka „za rohem“, jsme sami tuze zvědavi, jak bude nový Epiq vypadat. A budeme vás obratem informovat.

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie

Myslíte, že Epiq bude přelomovým modelem?

Zdroj: Škoda Auto
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články