Poslední hřebík do rakve koncernu VW, situace je kritická. Osud jednotlivých značek visí na vlásku

VW se poslední dobou potýká s mnoha problémy. Jeden z nich by mohl znamenat nepříjemnou kaňku na image celého koncernu. Dorty ve vzduchu byly prvním varováním.

i Zdroj fotografie: Hippopx
                   

To se zkrátka jednomu tak stane: sedíte na výroční schůzi VW, kolem jsou vaši přátelé a příbuzní, vše vypadá vcelku normálně. Možná by se chtělo napsat „idylicky“, nicméně současný automotive, a speciálně pozice VW v něm, má do idylky opravdu dosti daleko. Čekáte možná nepříjemné pohledy akcionářů, čekáte šťouravé otázky novinářů lačnících po senzaci. Co nečekáte, je kanonáda levných dortů z cukrárny za rohem. Kam vlastně kráčíš, milé VW, a proč se rozpadáš? Pojďme se na to společně podívat, protože osud jednotlivých značek visí na vlásku.

Hyundai na trhu končí a dává signál ostatním: „Dřív se v dnešní době zblázníte, než něco vyrobíte“

Jak napsala evropská odnož magazínu Automotive News, výroční setkání koncernu Volkswagen v Berlíně před pár dny narušili aktivisté, kteří tvrdili, že závod automobilky v čínském Sin-ťiangu vyrábí auta s nucenou prací, a také zelení aktivisté, kteří prohlásili, že VW „dělá rozhodnutí poškozující klima“. Asi 10 aktivistů, včetně jedné polonahé ženy s nápisem „Špinavé peníze“ na zádech, přerušilo projev generálního ředitele VW Group Olivera Bluma. Mávali transparenty s nápisem: „Konec ujgurské nucené práce“.

„Nevidíme žádné problémy v Číně“

Jeden hodil kus dortu na Wolfganga Porsche (80), předsedu Porsche SE, majoritního akcionáře koncernu VW, ale minul, přičemž drobky letěly směrem k předsedovi koncernu VW Hansi Dieterovi Poetschovi. Video Reuters v odkazu ostatně vše ukazuje názorně. Demonstranti byli rychle eskortováni bezpečnostními pracovníky. „Konstruktivní dialog je důležitý. A valná hromada k tomu nabízí dobrou příležitost. S výjimkou pár lidí se všichni řídí určenými pokyny,“ řekl mluvčí VW. Pochopitelně, co jiného na tohle může někdo říci.

Do roku 2025 se v EU prodá 800 000 čínských aut. Jedná se o důsledek Evropské komise za její věčný boj s automobilkami

Šéf VW Group China Ralf Brandstaetter řekl: „Nevidíme žádné důkazy o porušování lidských práv v továrně.“ Brandstaetter navštívil závod v Sin-ťiangu začátkem tohoto roku a ve středu řekl: „Nemám důvod pochybovat o svých dojmech nebo informacích, které mám k dispozici.Pachuť nucené práce na produkci VW, zejména té vyráběné v továrnách SAIC v Číně, však zůstává. Hlasy Ujgurů promluvily nečekaně a na místě, kde je nikdo nečekal. Má tohle VW vůbec zapotřebí?

Příliš mnoho špatných věcí najednou

Blume navíc nezmínil závod Xinjiang, společný podnik se SAIC Motor, který se stal bolestným bodem nejen pro aktivisty za lidská práva, ale také pro některé akcionáře včetně 20 největších investorů Deka Investment a Union Investment. Oba vyzvali VW, aby požadoval od SAIC provedení externího nezávislého auditu závodu. „Volkswagen si musí být jistý, že jeho dodavatelské řetězce jsou čisté,“ řekl Ingo Speich, vedoucí udržitelnosti a podnikového řízení ve společnosti Deka.

Jakoby VW nestačily všechny ekonomické problémy. Pošpinit si image nucenou prací je to poslední, co v téhle situaci asi někdo potřebuje. Kam tedy vlastně kráčíš, VW? A jak to vidíte vy? Napište nám do diskuse pod článkem, děkujeme!

Jak vnímáte současné kroky VW vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články