Nabíjení elektromobilů zdarma? Nový program vstupuje v platnost. V zahraničí boom, v Česku bum

Chcete jezdit zadarmo elektromobilem a neplatit za dobíjení? Je tady teoretická možnost, v reálu to ale nepůjde, uvidíte.

i Zdroj fotografie: Jan Polák / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nabíjení elektromobilů zdarma? Nový program vstupuje v platnost? To jsou zajímavá hesla, jež by mohla nalákat někoho k tomu, aby si bezhlavě pořídil elektrické auto. Realita ale není tak růžová. Bezplatné nabíjení elektromobilů bude brzy dostupné pro obyvatele Spojeného království, tady u nás v ČR na to zapomeňte. Dobíjení bude k dispozici díky novému projektu, který realizuje místní dodavatel zelené energie.

Energie zadarmo? Ne, nikdy, tohle přece nemůže fungovat

A i když to na první pohled může působit jako ideální řešení, skutečnost není tak jednoduchá. Co nabízí „podrobněji“ tento inovativní program? Britská společnost Octopus Energy spouští nový program v rámci tarifu založeného na technologii Vehicle-to-Grid (V2G). To znamená, že pokud vyprodukuje majitel elektromobilu během dne přebytek energie, může ji vrátit zpět do sítě a získat za ni finanční odměnu. Zatím to vypadá jako dobrý systém.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA

V noci pak může tento majitel nabíjet svůj elektromobil zdarma. To je hlavní myšlenkou programu. Ten však není bez zádrhelů. Technologie V2G umožňuje využít energii skladovanou v bateriích elektromobilů k napájení elektrické sítě. Uživatelé tak mohou prodat svůj přebytek energie do sítě a využít tuto finanční kompenzaci na noční nabíjení svých vozidel. Společnost Octopus Energy je jedním z prvních poskytovatelů, kteří tento program zavádějí.

Elon Musk

Elon Musk se vysmál nové aktualizaci vozů Mercedes. Tesla je v tomto ohledu desítky let napřed

Aby se účastnili tohoto programu, musí majitelé elektromobilů splnit několik podmínek. Musí mít kompatibilní nabíječku Wallbox Quasar 1 VG2 a inteligentní elektroměr. Navíc potřebují speciální povolení k exportu energie z auta do místní distribuční sítě. Elektromobil musí být také připojen k síti přibližně 12 hodin denně a měsíčně musí uvolnit do sítě celkem 333 kWh energie. Bez splnění těchto podmínek nemusí majitelé dostat souhlas k účasti v programu.

U nás nefunguje a fungovat nebude. Nikde to nepůjde

Je třeba poznamenat, že v současné době existuje jen několik vozidel, která jsou kompatibilní s tímto programem. Mezi ně patří Nissan Leaf, Nissan E-NV200 a plug-in hybrid Mitsubishi Outlander PHEV, jež využívají konektor CHAdeMO. Jak je tomu u nás? Neexistuje žádná plošná možnost, jak nabíjet elektromobil zdarma. Pokud někdo o tomto hovoří, má nejspíše na mysli to, že dobíjí ze solárních panelů.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Karla D.

Dříve u nás existovala možnost nabíjet zdarma z nabíječek na parkovištích u supermarketů. To definitivně v roce 2022 padlo. Toto lákadlo bylo příliš nákladné vzhledem k rostoucím cenám energie. Dnes zadarmo nejenomže kuře nehrabe, ale ani není možné dlouhodobě a masově elektromobily zadarmo dobíjet. Myslet si, že dávat energii jen tak je dlouhodobě udržitelné, je bláhovost. Stejně jako celá elektromobilita, zlatá fosilní paliva.

Koupili byste si elektromobil, kdyby bylo doživotní dobíjení zdarma?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články