Co vyvolává nadměrné vibrace na volantu? Auto hlásí, že potřebuje okamžitou pomoc

Nadměrné vibrace na volantu a co je způsobuje. Jak se takový problém na automobilu projevuje a jak ho co nejlépe odstranit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vzhledem k pochybné, někdy až katastrofální, kvalitě našich komunikací by se mohlo zdát, že jde o zbytečnou otázku a že jsou vibrace na volantu způsobené prostě jen jízdou po silnice. Opak je ale pravdou, při jízdě na opravdu kvalitním povrchu by mělo být řízení krásně plynulé a bez rušivých elementů. Co tedy může nežádoucí vibrace a třepot způsobovat, pokud tedy nebereme v potaz výmoly na našich cestách? Zde jsou nejčastější viníci těchto problémů:

Volant vibruje za jízdy

  • Poškození plechového disku nebo ALU kola: prasknutí nebo prohnutí ráfku bývá zapříčiněno především najetím do výmolu, nebo díry. O ty není na našich cestách nikdy nouze. Menší poškození se dá vyrovnat, nebo vyvařit. Hůře poškozené kolo se bude muset vyměnit za nové. 
  • Špatně vyvážená kola: kola by se měla vyvažovat při každém přezouvání pneumatik. Pokud si ale například kola měníte sami doma, určitě tuto operaci neprovádíte. Nikdy ale vyvážení nepodceňujte, stojí pár korun a může vám markantně zlepšit jízdní projev vašeho auta. Sníží se vám vibrace i rázy do volantu.
iZdroj fotografie: Adobestock
  • Poškození podvozku: tento problém se začíná vyskytovat s narůstajícím opotřebením vašeho automobilu a jeho mechanických částí. V tomto případě mohou způsobovat vibrace např. špatně fungující tlumiče, nebo poškozené silentbloky.

Volant klepe a vibruje při brždění

Špatně fungující brzdové kotouče: tento jev je také způsoben nadměrným opotřebením jednotlivých částí brzdového systému. Právě opotřebené kotouče se projevují vibracemi na volantu. Nikdy tedy neopomínejte výměnu brzdových kotoučů, se kterými by se měli měnit i destičky. Moderní auta vám nutnost výměny brzd nahlásí rozsvícenou kontrolkou, u těch starších záleží na pocitu a na změně jízdního projevu automobilu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro vaši bezpečnou jízdu je ale nejlepší vydat se cestou pravidelného servisu a kontrol. Jakýkoliv problém by měla důkladná prohlídka bez sebemenších problémů odhalit a k nápravě by tedy mělo dojít ještě před tím, než si vůbec nějakých vibrací všimnete.

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články