Nafta a benzín budou pouze pro bohaté. Řidiči tak budou nuceni vstoupit do nové reality

Ceny nafty a benzínu každým dnem stoupají. V budoucnu si tak tyto pohonné hmoty nebude moct dovolit každý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V současné době při pohledu na ceny pohonných hmot přijde na mysl jen jedna myšlenka – jsou drahé. Jakmile začnou výrobci aut vyrábět více elektromobilů, bude aut se spalovacím motorem ubývat. I když by nafta a benzín mohly stát stejně, jako LPG, po rozšíření automobilů poháněných elektrickou energií jejich cena skokově vzroste. Hodně lidí si proto nebude moct tyto pohonné hmoty v budoucnu dovolit a bude muset najít alternativní řešení.

Kdy nastane éra elektromobilů?

Jen těžko lze odhadnout, kdy přesně tento čas nastane. Jedna věc je však jistá už teď, že elektromobily jsou stále žádanější a naopak automobily se spalovacím motorem pomalu ustupují. S postupem času bude tento přechod na využití elektrické energie zrychlovat. S nástupem těchto automobilů také skončí spousta benzinových pump, které budou mít jenom omezené množství pohonných hmot, a zbylá část bude sloužit pro elektrické nabíječky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výhody elektromobilů

Elektromobily nabízejí proti spalovacím motorům spoustu výhod. Nejdůležitějším faktorem jsou emise. Automobily poháněné elektrickou energií totiž neprodukují na rozdíl od běžných spalovacích motorů žádné emise, což výrazně šetří životní prostředí. Tato výhoda se bohužel ale částečně snižuje jejich bateriemi, které se obtížně likvidují. Při správném zacházení jsou baterie schopny vydržet až milion kilometrů.

Mezi další výhody patří levnější provoz a to konkrétně o čtvrtinu, až o polovinu proti dnešním vozům. Někteří lidé kritizují elektromobily kvůli jejich dojezdu. Většina z nich má však reálný dojezd okolo 300 až 500 kilometrů, což je pro většinu řidičů naprosto dostačující. Komu by tento dojezd nestačil, může využít rychlonabíječky, které jsou schopné nabít automobil až na 80% za pouhých 30 minut. Pro ty trpělivější jsou obyčejné nabíječky na 230V, které nabijí vůz přibližně za 10 hodin (například přes noc).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nevýhody elektromobilů

Zásadní nevýhodou elektromobilu jsou pořizovací náklady, které jsou jednoznačně vyšší, než ty spojené s nákupem vozidla se spalovacím motorem. V budoucnu by však mohla cena postupně klesnout a tím se přiblížit většímu množství lidí. Jednotlivé země chtějí vozy s elektrickým pohonem lidem přiblížit prostřednictvím různých dotací. Jednou z nich byl například program Elektromobilita – nízkouhlíkové technologie, který poskytoval právnickým osobám dotace v případě, že si koupili elektromobil.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články