Nastartoval v zimě auto, aby ho zahřál. Osudová chyba ho (málem) stála 500 000 Kč a pozor, tohle se může stát každému

Řidič má povinnost auto před odchodem zajistit, když to neudělá, hrozí mu dvě věci. Pokuta, ale hlavně to, že mu auto obratem někdo ukradne.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Jestli je někdo tak bláhový, že by nechal na ulici jen tak zaparkované a nastartované auto a odešel od něj? Paradoxně ano, jeden takový člověk se nám dokonce ozval do redakce. Napsal nám e-mail 8. 12. 2023 čtenář pan Karel D. z Prahy s tím, jak mu bylo ukradeno jeho auto. My jsme se rozhodli po přečtení zveřejnit jeho příběh v plném rozsahu. Ukradeno vlastně není to správné slovo, automobil zmizel dost kuriozním způsobem.

Zloději kradou všechno, tak proč ne auto s klíčem v zapalování

Ještě kurioznější je, jak se mu během pár minut vrátil. „Máme se sousedem společnou garáž, v té obvykle své auto parkuji,“ začal pan Karel. „Takže i když teď přišlo skutečně zimní počasí s mrazem, ledem a sněhem, mám auto ráno k dispozici čisté, připravené k okamžité jízdě.“ Co se tedy dělo? „V předvečer inkriminovaného dne jsem přijel pozdě domů a nechtělo se mi v garáži parkovat. Nechal jsem auto stát venku před domem, na ulici.“

iZdroj fotografie: Pixabay

Když ráno pan Karel k autu přišel, bylo zamrzlé a pokryté mírným nánosem sněhu. „Auto jsem očistil, nastartoval, aby se ohřálo,“ popisuje situaci čtenář. „Pak jsem si uvědomil, že mám doma ještě věci do práce,“ vzpomíná pan Karel, „nechal jsem běžet motor a vrátil se zpátky do bytu.“  Šok nastal, když přišel pan Karel opět ven na ulici. Jeho auto bylo pryč. „Došlo mi, co se stalo,“ říká pan Karel, „auto jsem nechal nastartované a odemčené, někdo přišel, sednul za volant a odjel.“ 

Dokonalý způsob ochrany proti zlodějům aut: Zaplatíte tři stovky a máte navždy svatý klid

Situace jako kdyby přesně kopírovala scénář případu, který se stal před pár dny v Praze. Pro jednoho nesvědomitého majitele Škody Octavia z Hostivaře se stalo ono ráno noční můrou. Muž nastartoval auto, vystoupil z vozu, nechal běžet motor a začal čistit karoserii od sněhu. Jakmile měl očistu hotovou, odešel na chvíli do domu. Když se vrátil, jeho Octavia byla pryč. Z jednoduchého důvodu, kolem jdoucí zloděj si všiml bezprizorního auta a ukradl ho. Policie si později auta v provozu všimla a zajistila ho. Naštěstí tedy vše dopadlo dobře, ale většina takových případů končí tím, že majitel už svůj automobil nikdy nevidí.

Auto stálo před domem a během pár vteřin zmizelo

Pan Karel byl tedy ve stejné situaci. Problém byl, že v ukradeném autě měl i mobilní telefon, takže nemohl obratem volat policii. První, co tedy udělal, že zazvonil na domovní zvonek na souseda. Chtěl si půjčit mobil a zalarmovat policii. Jaké bylo překvapení, když se na souseda dozvonil. „Hned jsem vyhrkl, jestli by mi soused půjčil mobil, že mi ukradli auto a že budu volat na policii,“ popisuje stresovou situaci pan Karel. „Zůstal jsem ale stát jako opařený, když mi soused řekl, že mám auto v garáži.“ 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chudák netušil, co se děje, a musel napočítat podle svého vyprávění do deseti, aby se uklidnil a vše pochopil. Stalo se to, že právě soused, spolumajitel garáže, si všiml nezajištěného auta. Šel totiž ven před barák do schránky, jen tak v pyžamu. Viděl auto, a protože měl s sebou mobil, zkusil Karlovi zavolat. Ale nedovolal se, nemohl, jak víme, mobil byl v autě a Karel toho času v bytě, to ale soused netušil. Soused nechtěl být v mrazu venku v pyžamu, ale také nechtěl nechat auto stát jen tak bez dozoru. Otevřel tedy vrata od garáže a zajel Karlovým autem dovnitř.

Garáží pak prošel do domu, k bytu pana Karla, aby mu řekl, že auto zaparkoval. U bytu zkoušel klepat na dveře. Bez úspěchu, Karel totiž právě tou dobou vycházel ven z domu hlavním vchodem. Sousedovi nezbývalo nic jiného než čekat. Čekání netrvalo dlouho, jen desítky sekund zabralo, než Karel na souseda v panice zazvonil. Vysvětlení souseda bylo jednoduché. Soused viděl nezabezpečené a otevřené nastartované auto.

Vozidlo bylo tam, kde ho nikdo nečekal, a mohl za to soused

Nemohl se dovolat na Karla, nemohl stát polonahý na mrazu. Navíc si všiml, že se ulicí blíží „podivná individua“. Tak vůz zaparkoval do garáže a šel to Karlovi oznámit. Říkal si, že byl Karel možná roztržitý a neuvědomil si, co riskantního udělal. Bohužel se s Karlem minuli a ten tak myslel, že mu někdo auto ukradl. Vozidlo paradoxně bylo absolutně v bezpečí. Nechat jen tak auto otevřené a nastartované na ulici je skutečně velmi nebezpečné. Majitel o ně může rychle přijít. Navíc se může jednat v určitém úhlu pohledu o přestupek.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Podle ustanovení zákona o silničním provozu: § 26 2), tam se píše, že řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo nemohlo ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nemohla je neoprávněně užít jiná osoba. Je-li vozidlo povinně vybaveno zařízením proti neoprávněnému použití, musí je řidič užít. Samozřejmě že ve srovnání s pokutou je ztráta drahého osobního auta úplně jinou ligou.

Nechali byste auto bez dozoru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články