Navigace ukáže, jak dlouho bude na semaforu svítit zelená. Funkce zatím není pro Evropu

                   

Také vám vadí stát na semaforech a nevědět, kdy se rozsvítí zelená? Nebo dojíždět k semaforu a nevědět, zda to ještě stihnete, nebo už nikoliv? V některých zemích je to vyřešeno odpočtem, což má určitý praktický význam v tom, že se řidič může připravit na rozjetí, které je mnohem plynulejší a zároveň vede k tomu, že křižovatkou dokáže projet více aut. V zemích, kde to tak není je nutné téměř hypnotizovat semafor a jakmile blikne oranžová, je třeba rychle řadit a akcelerovat. V případě jízdy na zelenou zase řidič neví, jak dlouho bude ještě zelená svítit. A tak hrozí že projede na oranžovou nebo červenou, či může hrozit prudké brzdění, které zvýší riziko nehody.

Odpočet ukáže navigace

Se zajímavou novinkou nyní přišla jedna z nejrozšířenějších aplikací pro navigaci, a to Sygic, která je dostupná pro mobilní telefonu. Unikátní funkcí má být možnost takzvaného napojení-se na jednotlivé semafory, díky čemuž se zjistí přesný interval a čas, který zbývá do chvíle, než se rozsvítí červená. ADAS neboli Advanced Driver Assistance Systém může výrazně pomoci mnoha řidičům právě na křižovatkách.

Ideální pro „zelenou vlnu“

Systém, který bude implementován do této navigační aplikaci je dobrým pomocníkem pro ty řidiče, kteří chtějí jet na takzvanou „zelenou vlnu“. Pokud jsou všechny semafory správně sladěny, lze při určité rychlosti všemi křižovatkami projet na zelenou. Navigace sama ukáže, jaká rychlost je ta správná. A také ukáže, jak dlouho bude zelená ještě svítit.

Zatím jenom v USA

Negativní zprávou je, že této praktické novinky si zatím užijí jenom řidiči v USA, kde bude systém využívat signál z více než 13 000 křižovatek. V Evropě zatím tato funkce v navigaci nebude. I když se plánuje její využití i na našem kontinentě, kdy to bude zatím není jasné. Stejně tak není jasné, v jakých zemích půjde a nepůjde systém využít.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články