Zákaz výroby naftových a benzínových motorů? Návrh nevšedně okomentoval i premiér Andrej Babiš

Koncentrace skleníkových plynů se neustále zvyšuje. Evropská unie se rozhodla jednat. Mezi návrhy na snížení těchto plynů je i zákaz výroby naftových či benzinových motorů.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Evropská komise vydala návrhy na prudké snížení skleníkových plynů. Firmy by měly začít s výrobou mnohem ekologičtěji než doposud. Lídři členských zemí Evropské unie se shodli na tom, že by do roku 2030 chtěli snížit skleníkové plyny alespoň o 55 % oproti roku 1990. Do médií unikl návrh, že EU by mohla zakázat výrobu veškerých spalovacích motorů. Všechny automobilky by tak musely přejít například na výrobu elektromobilů.

Vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO)

Opakovaně říkáme, že ty cíle musí být takové, aby nepoškodily náš průmysl, aby nepoškodily automobilový průmysl, že to musíme dělat s rozumem, a ne s nějakou ideologií,“ pronesl premiér. Dále sdělil, že návrh EK ještě důkladně neprostudoval. Avšak podle informací, které má, se mu tento návrh zdá přehnaně ambiciózní. Více se k němu bude moci vyjádřit poté, co si ho detailně pročte.

iZdroj fotografie: Pixabay

V pátek proběhne jednání premiéra Andreje Babiše s místopředsedou Evropské komise (EK) Fransem Timmermansem. Diskuzi o plánu EK povede i s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem. Diskuze se zúčastní také ministr životního prostředí Richard Brabec a další ministři. Babiš uvedl, že k tomu zaujmou stanovisko a podle toho i vláda bude schvalovat mandát všech ministrů na rady, kde se o tom bude jednat.

Část návrhů, které byly předloženy

Komise podala návrh, aby nové vozy v EU nemohly produkovat žádné emise oxidu uhličitého. To by znamenalo, že se výroba velice prodraží a zároveň znemožní. Brusel přišel s návrhem, aby se zásadně rozšířil systém emisních povolenek. Skrze emisní povolenky by se platil poplatek za znečišťování ovzduší v důsledku silniční / lodní dopravy nebo vytápění budov. Průmyslové podniky nebo aerolinky by přišly o bezplatné emisní povolenky. Cílem těchto povolenek je snížení skleníkových plynů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dále je v plánu unijní exekutivy zavedení uhlíkového cla. To by měly platit podniky, které do EU vyváží neekologicky vyráběné produkty (ocel, hliník, cement, hnojiva nebo elektřinu). Zástupci českých odborových asociací a svazů si myslí, že důsledky návrhů budou pro ČR významné a vláda by měla analyzovat, jaké náklady přinesou a jak je financovat.

Zdroj: AutoRoad

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Překvapivě zachovalá letadlová loď USS Lexington odpočívá v hloubce 3 tisíce metrů. Její osud byl zpečetěn v bitvě v Korálovém moři
Události247.cz
Události247.cz
EU už začíná varovat před vedlejšími účinky vakcín. Prymula vyzradil, o jaké zákeřné nemoci se jedná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na internetu se objevilo video útoků z 11. září, které dosud nikdo neviděl. Mohlo by na událost vrhnout nové světlo
adbz.cz
adbz.cz
Udělejte ze zelených rajčat červená během pár dní. Zkušení zahrádkáři si mezi sebou sdílí užitečné tipy na dozrávání