Návrhy EK na zmírnění skleníkových plynů | AutoŽivě

Zákaz výroby naftových a benzínových motorů? Návrh nevšedně okomentoval i premiér Andrej Babiš

Koncentrace skleníkových plynů se neustále zvyšuje. Evropská unie se rozhodla jednat. Mezi návrhy na snížení těchto plynů je i zákaz výroby naftových či benzinových motorů.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Evropská komise vydala návrhy na prudké snížení skleníkových plynů. Firmy by měly začít s výrobou mnohem ekologičtěji než doposud. Lídři členských zemí Evropské unie se shodli na tom, že by do roku 2030 chtěli snížit skleníkové plyny alespoň o 55 % oproti roku 1990. Do médií unikl návrh, že EU by mohla zakázat výrobu veškerých spalovacích motorů. Všechny automobilky by tak musely přejít například na výrobu elektromobilů.
Vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO)

Opakovaně říkáme, že ty cíle musí být takové, aby nepoškodily náš průmysl, aby nepoškodily automobilový průmysl, že to musíme dělat s rozumem, a ne s nějakou ideologií,“ pronesl premiér. Dále sdělil, že návrh EK ještě důkladně neprostudoval. Avšak podle informací, které má, se mu tento návrh zdá přehnaně ambiciózní. Více se k němu bude moci vyjádřit poté, co si ho detailně pročte.


iZdroj fotografie: Pixabay

V pátek proběhne jednání premiéra Andreje Babiše s místopředsedou Evropské komise (EK) Fransem Timmermansem. Diskuzi o plánu EK povede i s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem. Diskuze se zúčastní také ministr životního prostředí Richard Brabec a další ministři. Babiš uvedl, že k tomu zaujmou stanovisko a podle toho i vláda bude schvalovat mandát všech ministrů na rady, kde se o tom bude jednat.

Část návrhů, které byly předloženy

Komise podala návrh, aby nové vozy v EU nemohly produkovat žádné emise oxidu uhličitého. To by znamenalo, že se výroba velice prodraží a zároveň znemožní. Brusel přišel s návrhem, aby se zásadně rozšířil systém emisních povolenek. Skrze emisní povolenky by se platil poplatek za znečišťování ovzduší v důsledku silniční / lodní dopravy nebo vytápění budov. Průmyslové podniky nebo aerolinky by přišly o bezplatné emisní povolenky. Cílem těchto povolenek je snížení skleníkových plynů.


iZdroj fotografie: Pixabay

Dále je v plánu unijní exekutivy zavedení uhlíkového cla. To by měly platit podniky, které do EU vyváží neekologicky vyráběné produkty (ocel, hliník, cement, hnojiva nebo elektřinu). Zástupci českých odborových asociací a svazů si myslí, že důsledky návrhů budou pro ČR významné a vláda by měla analyzovat, jaké náklady přinesou a jak je financovat.

Zdroj: AutoRoad

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 2500 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Severní Korea vyzkoušela hypersonickou zbraň. Snaha, která může změnit rovnováhu sil
Události247.cz
Nová Sněmovna chce být v otázce prezidenta opatrná. Pravomoce mu odebere za jasných podmínek
VědaŽivě.cz
Nejlepší období života potvrzeno revoluční studií. Pozor, ať ho nepromeškáte
adbz.cz
Podzimní bělení ovocných stromů má nespočet výhod: Zapomenutá technika přinese dvojnásobnou úrodou