Nebezpečí pozdního podzimu a ranné zimy, o kterých mnoho řidičů neví

                   

S koncem podzimu a počátkem zimy se všechno v životě motoristů radikálně mění. Ačkoliv je změna ročních období v přírodě cyklická, je pro mnoho lidí po létě velmi obtížné se adaptovat na podzim a zimu. Nyní, když už je většina podzimu za námi,  se nebezpečí silničního provozu ještě zvýšilo. Stručně řečeno, jak nezkušení, tak zkušení řidiči musí znovu nabudit svou bdělost.

Hlavním pravidlem pro podzimní a zimní období je, že ostražitosti nesmi polevit. Pamatujte si, že uklidňující letní jízda na suchém asfaltu a spolehlivým záběrem na silnici skončila. A teď je důležité, aby všichni, kdo si na zimu auto neodloží do garáže, pamatovali na nebezpečí, která na ně v této obtížné sezóně čekají na silnicích.

iZdroj fotografie: PxHere

Odložte telefon a ztlumte rádio

Čím blíže je zima, tím obtížnější je dopravní situace. Slunce nejen nehřeje, ale také více spěchá k pádu za horizont a vrhá svět kolem nás do temnoty. A to je první věc, kterou musí řidiči vzít v úvahu.

Viditelnost na podzim výrazně klesá. Černá obloha, černý asfalt, neosvětlené silnice a městské ulice, oslňující světlomety protijedoucích aut, neustálé deště… Všechny tyto faktory řidičům ztěžují vnímání hranic vozovky a v horším případě je pro ně mnohem obtížnější si všimnout chodce. Proto, bez ohledu na to, jak byste chtěli, musí být rychlost snížena. Stejně jako přestat komunikovat s hračkami, které i v létě kazí statistiky dopravních nehod. Kromě toho je nutné sklo častěji otírat: zejména v oblastech, kam se stěrače nedostanou.

Pozor na listí

Podzim je jedním z nejkrásnějších období roku. Ale je také nejzákeřnější. Pokud je barevné listí padající ze stromů v parku radostí pro děti a fotografy, pak pro řidiče je to další důvod, proč ještě zvýšit úroveň pozornosti. Mokré listí zbavuje kola přilnavosti vozu na asfaltu, což výrazně prodlužuje brzdnou dráhu. A při absenci zkušeností nebo při nedbalosti lze auto snadno dostat do smyku. Ze stejných důvodů je třeba si dávat pozor na kaluže, kterých je na podzim mnoho.

iZdroj fotografie: PxHere

Námraza je jako olej

Většina podzimu je za námi, což znamená, že poklesy teploty se vyskytují stále častěji. Pokud je teploměr stále v oblasti nad nulou během dne, mrazy se určitě objeví v noci a ráno. A protože mnoho řidičů s výměnou pneumatik otálí znamená to, že jednoho dne možná skončí v ve škarpě.

Zvláště zrádné jsou stinné zatáčky silnic, kde asfalt může zůstat po celý den zledovatělý. Pamatujte, že pneumatiky je nutné vyměnit, když teploměr již nestoupá nad +7 stupňů. A i když se oteplí, nebude to nadlouho..

Pozor, děti

Pokud v létě vaše trasy vedly kolem vzdělávacích institucí, nyní, pokud jste to neudělali v září, je lepší hledat objížďky. Navzdory výzvě dopravní policie k nošení jasného reflexního oděvu nosí mnoho dětí černé bundy, jakoby naschvál. Děti  tedy běhají, nedívají se kolem, a často skočí rovnou pod kola nešťastných řidičů.

Hlídejte baterku

A samozřejmě nezapomeňte zkontrolovat baterii a alternátor. Pokud má auto problémy s palubním napájením, pak se při prvním mrazu projeví v celé své kráse.

iZdroj fotografie: Adobe Stock
Zdroj fotografie: Adobe Stock

Buďte opatrní. Vyměňte pneumatiky (pokud jste ještě nepřezuli). Odložte své telefony. Nalaďte nebo vyčistěte světlomety. A změna ročních období bude pro vás a vaše vozidlo hladší než pro ty, kteří to dělají na poslední chvíli.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články