Nebezpečí pozdního podzimu a ranné zimy, o kterých mnoho řidičů neví

                   

S koncem podzimu a počátkem zimy se všechno v životě motoristů radikálně mění. Ačkoliv je změna ročních období v přírodě cyklická, je pro mnoho lidí po létě velmi obtížné se adaptovat na podzim a zimu. Nyní, když už je většina podzimu za námi,  se nebezpečí silničního provozu ještě zvýšilo. Stručně řečeno, jak nezkušení, tak zkušení řidiči musí znovu nabudit svou bdělost.

Hlavním pravidlem pro podzimní a zimní období je, že ostražitosti nesmi polevit. Pamatujte si, že uklidňující letní jízda na suchém asfaltu a spolehlivým záběrem na silnici skončila. A teď je důležité, aby všichni, kdo si na zimu auto neodloží do garáže, pamatovali na nebezpečí, která na ně v této obtížné sezóně čekají na silnicích.

iZdroj fotografie: PxHere

Odložte telefon a ztlumte rádio

Čím blíže je zima, tím obtížnější je dopravní situace. Slunce nejen nehřeje, ale také více spěchá k pádu za horizont a vrhá svět kolem nás do temnoty. A to je první věc, kterou musí řidiči vzít v úvahu.

Viditelnost na podzim výrazně klesá. Černá obloha, černý asfalt, neosvětlené silnice a městské ulice, oslňující světlomety protijedoucích aut, neustálé deště… Všechny tyto faktory řidičům ztěžují vnímání hranic vozovky a v horším případě je pro ně mnohem obtížnější si všimnout chodce. Proto, bez ohledu na to, jak byste chtěli, musí být rychlost snížena. Stejně jako přestat komunikovat s hračkami, které i v létě kazí statistiky dopravních nehod. Kromě toho je nutné sklo častěji otírat: zejména v oblastech, kam se stěrače nedostanou.

Pozor na listí

Podzim je jedním z nejkrásnějších období roku. Ale je také nejzákeřnější. Pokud je barevné listí padající ze stromů v parku radostí pro děti a fotografy, pak pro řidiče je to další důvod, proč ještě zvýšit úroveň pozornosti. Mokré listí zbavuje kola přilnavosti vozu na asfaltu, což výrazně prodlužuje brzdnou dráhu. A při absenci zkušeností nebo při nedbalosti lze auto snadno dostat do smyku. Ze stejných důvodů je třeba si dávat pozor na kaluže, kterých je na podzim mnoho.

iZdroj fotografie: PxHere

Námraza je jako olej

Většina podzimu je za námi, což znamená, že poklesy teploty se vyskytují stále častěji. Pokud je teploměr stále v oblasti nad nulou během dne, mrazy se určitě objeví v noci a ráno. A protože mnoho řidičů s výměnou pneumatik otálí znamená to, že jednoho dne možná skončí v ve škarpě.

Zvláště zrádné jsou stinné zatáčky silnic, kde asfalt může zůstat po celý den zledovatělý. Pamatujte, že pneumatiky je nutné vyměnit, když teploměr již nestoupá nad +7 stupňů. A i když se oteplí, nebude to nadlouho..

Pozor, děti

Pokud v létě vaše trasy vedly kolem vzdělávacích institucí, nyní, pokud jste to neudělali v září, je lepší hledat objížďky. Navzdory výzvě dopravní policie k nošení jasného reflexního oděvu nosí mnoho dětí černé bundy, jakoby naschvál. Děti  tedy běhají, nedívají se kolem, a často skočí rovnou pod kola nešťastných řidičů.

Hlídejte baterku

A samozřejmě nezapomeňte zkontrolovat baterii a alternátor. Pokud má auto problémy s palubním napájením, pak se při prvním mrazu projeví v celé své kráse.

iZdroj fotografie: Adobe Stock
Zdroj fotografie: Adobe Stock

Buďte opatrní. Vyměňte pneumatiky (pokud jste ještě nepřezuli). Odložte své telefony. Nalaďte nebo vyčistěte světlomety. A změna ročních období bude pro vás a vaše vozidlo hladší než pro ty, kteří to dělají na poslední chvíli.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva