Opatření se změnila, elektromobilům je zakázáno parkovat vedle normálních aut. Důvodem je stále více požárů baterií

Velký rozmach elektromobilů možná zbrzdí malá komplikace. Začínají se totiž objevovat případy, kdy baterie vozidla způsobí jeho požár.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Elektromobily se v poslední době velmi rozjely. Téměř každá automobilka nyní vykazuje velké finanční náklady na vývoj těchto vozidel budoucnosti. Přestože tato elektrická auta mají být v dohledné době velmi rozšířená, kromě výhod mají také své nevýhody. Za poslední dobu došlo hned k několika požárům automobilů, které byly způsobeny právě bateriemi elektromobilů. Toto zjištění by následně mohlo vést i k určitým zákazům nebo omezením.

Na vině jsou poruchové baterie

Za paniku způsobenou v souvislosti s možnými požáry elektromobilů nese zodpovědnost společnost General Motors. Ta podle dostupných informací nainstalovala do Chevrolet Bolt EV a EUV vadné baterie, které následně způsobily požár. Dokud LG Energy a LG Chem nenajdou přesnou příčinu, která vyvolala vznik požáru, bude současná výroba zcela pozastavena. Podle současných informací hrozí při vybití baterie riziko samovznícení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat

Na tyto případy požáru zanedlouho přišly negativní reakce. Jedno parkoviště v San Franciscu, které bylo do této doby velmi vstřícné k elektromobilům, jim nyní zakázalo vjezd na své území. Na tuto parkovací plochu ve státě Kalifornia mají zákaz přímo vozidla Chevrolet Bolt. Problém těchto vozidel se nevztahuje pouze k novým modelům, ale obecně ke všem tohoto typu, protože i starší automobily mají silně namáhané baterie.

Chyba může být v nesprávném používání

Jen ve Spojených státech se problém týká více než 100 000 automobilů. Jejich majitelé jsou ve velmi komplikované situaci. Chevrolet Bolt má však předepsané určité doporučení týkající se provozu baterie, které ne každý dodržuje. Následkem pak může být vzniklý požár vyvolaný baterií. Dodavatel baterií General Motors zatím nepřišel s žádným řešením, které by celou situaci bezpečně vyřešilo. Zatím se vyjádřil pouze tak, že suroviny potřebné k výrobě baterií budou použity jenom na staré modely.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Problém je vzplanutí baterie

Celá příčina požárů je už nyní teoreticky známá. Byly způsobeny bateriemi, v nichž se nahromadil lithiový dendrit, jenž se dostal do kapalného elektrolytu a spustil požár. Tento proces představuje poměrně výraznou komplikaci v celé elektrifikaci vozidel, protože stejný problém by mohl nastat téměř u všech elektromobilů. Všechny totiž mají pohon na baterie, u kterých je určité riziko, že nastane stejná nebo podobná situace, jež se zvrhne až v požár celého vozidla.

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové