Varování: Necháváte láhev s pitím v autě? Hasiči vám za to napaří nesmyslnou pokutu, nedoplatíte se

V letním horkém počasí je třeba dobře přemýšlet nad tím, co můžete, a co naopak nesmíte v autě na slunci zanechat. Rozpálený interiér a sluneční paprsky dokáží napáchat neuvěřitelné škody i za pomoci obyčejné PET láhve s nápojem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Patrně si dokážete představit, co by se mohlo stát, pokud zanecháte v autě na přímém slunci sprej, zapalovač nebo třeba powerbanku. Ano, tyto předměty mohou explodovat a třeba vám i zapálit celý vůz.

Pokud v rozpáleném autě zanecháte bagetu nebo sendvič, který jste si zakoupili na čerpací stanici, a následně je zkonzumujete, můžete očekávat v lepším případě střevní potíže, v tom horším dokonce otravu ze zkaženého jídla. Tím jsme vás patrně nepřekvapili. Ale co může napáchat ve stejném prostředí taková obyčejná PET láhev s vodou nebo jiným nealkoholickým nápojem, ptáte se? Není to nějaký nesmysl? Vůbec ne!

Možná neuvěřitelná, ale skutečně reálná hrozba

PET láhve s nápoji s sebou vozí ve svých vozech dnes a denně miliony lidí. Je to prostě nejjednodušší způsob, jak nápoje v autě převážet, a pitný režim je samozřejmě důležitý. Tedy v případě, že se nejedná o nápoje alkoholické, které za volant rozhodně nepatří. Málokoho však napadne, že by tyto láhve s tekutým obsahem mohly představovat v letních měsících nějaké riziko. A proto člověka ani nenapadne si vzít při opouštění vozidla láhev s sebou místo toho, aby zůstala ležet třeba na sedačce spolujezdce.   

i

Ale to je veliká chyba. Aniž byste si to uvědomovali, tak PET láhve s nápojem pro vás představují ve vozech v horku, a především na přímém slunci hned trojí riziko. A začneme hned tím nejzávažnějším, kterému se zprvu možná těžko věří.

Láhev s pitím dokáže způsobit i požár

PET láhev například s vodou dokáže fungovat jako lupa – tedy čočka, která může koncentrovat sluneční paprsky do jednoho malého bodu a propálit díru do materiálu, na kterém je položená.

Snadno se může stát, že taková láhev způsobí zapálení třeba dokumentů ležících na sedadle spolujezdce, na kterých jsme nechali láhev pohozenou. A to tím spíše, když budou na láhev dopadat sluneční paprsky přímo – tedy aniž by procházely sklem okénka vozu. Stačí tedy pootevřené okénko v autě nebo stažená střecha kabrioletu a skutečně se vystavujete velkému riziku, že materiál pod PET láhví vzplane, případně v tom lepším případě dojde jen k vypálení dírky do podkladu láhve. Ale řekl bych, že ani z propálené sedačky nebudete mít zrovna radost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokuta od hasičů? O tom nepochybujte

Další riziko z odložené PET láhve s pitím ve vašem voze v letních vedrech pro vás představuje pokuta. Hasičský sbor vám skutečně může udělit za tento přestupek proti požární ochraně nemalou částku. A ani pokutu přece nechcete zbytečně riskovat.

Pozor na silné průjmy

Odložená plastová láhev s pitím v autě ve vedrech ale také přímo ohrožuje vaše zdraví poté, co se daného nápoje následně napijete. Vlivem vysokých teplot, nebo ještě lépe přímo slunečního záření dochází v plastové láhvi k chemické reakci, kterou dokáží podpořit především kyseliny v nápojích (typicky limonády, džusy apod.). Z plastu dané láhve se následně uvolňují do nápoje chemické látky, jako je například antimon, který působí na náš organismus jako silné projímadlo.

Burčák, který totálně zaneřádí auto

A ještě jeden tip pro vás máme, a to vysloveně ze zkušenosti. Nenechávejte ve sluncem vyhřátém voze ani burčák, který je tolik oblíbený a často je k dostání již koncem srpna nebo začátkem září, kdy mohou panovat ještě vysoké letní teploty. Jednou jsem tuto chybu bohužel učinil cestou z Jižní Moravy, kdy jsem se rozhodl si v průběhu cesty odskočit na rychlý oběd a láhev s burčákem jsem zapomněl na zemi před sedačkou spolujezdce.

Ano, hádáte správně. Burčák mi v interiéru mého auta explodoval a nejen, že následná jízda v ulepeném a smradlavém interiéru byla doslova peklo, ale ani následné vyčištění interiéru mě nestálo malé peníze. A i když bylo vyčištění důkladné, i tak jsem ještě nejméně dva měsíce burčák v autě cítil.   

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pitný režim mějte určitě na paměti

Je zcela evidentní, že myslet v letních měsících při opouštění vozidla na to, abychom v jeho interiéru nezanechali jídlo, ale ani pití, které chceme následně konzumovat, se rozhodně vyplatí. Ani jedno z vyjmenovaných relevantních rizik, jež jsme v tomto kontextu uvedli, by nám letní výlet nebo třeba služební cestu nezpříjemnilo, ba právě naopak.

Na druhou stranu je rozumné na pitný režim v průběhu jízdy autem myslet. Tím spíše v létě v rámci vysokých teplot, kdy může náš organismus snadno podlehnout dehydrataci, následné ztrátě koncentrace, únavě a třeba nám i v průběhu jízdy přivodit mikrospánek. Takže do vozu láhev s vodou, limonádou nebo ideálně minerálkou rozhodně patří. A nejlépe do chlazené přihrádky před spolujezdcem, pokud jí vaše auto disponuje. Jen pak láhev při odchodu z vozu nesmíte zapomenout vyndat a odnést si sebou.        

Už jste se setkali s negativním dopadem letních veder na vaše jídlo či pití ve voze? A s jakými následky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články