Říkali to v televizi, tak to musí být pravda. Od příštího roku se díky speciálnímu úkazu neobejdou řidiči bez jedné zásadní výbavy

Řidiči to musí očekávat, co má přijít v létě, zaskočí nepřipravené už na jaře. Bez té správné výbavy to bude v autech k nevydržení.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Kdo zná a sleduje katastrofické filmy, má jasno. Pokud na jedné straně zeměkoule zahodí člověk nedopalek cigarety, odloupne se od kry kus ledu. O ten zakopne tuleň, spadne po hlavě do vody a na druhé straně oceánu se vylijí vlny přes obydlené oblasti a zasáhnou tisíce Američanů. Naštěstí vždy, když se něco takového na filmovém plátně semele, až na výjimku to schytá New York. Stejně jako s útokem mimozemšťanů.

Katastrofický film, který se právě děje. Dotkne se všech řidičů

Vlastně i zpráva, která vychází z reálných meteorologických podkladů, se týká spíše amerického kontinentu než nás. El Niño je klimatický jev, který se objevuje v atmosféře a oceánu v oblasti tropického Pacifiku. Projevuje se změnami tlaku a cirkulace vzduchu či posuny srážkové oblasti. Nejde ale pouze o lokální záležitost, naopak, fenomén ovlivňuje atmosféru v daleko větším rozsahu, je příčinou variability klimatického systému v globálním měřítku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jde o nepravidelně se opakující jev, aktivní právě teď s tím, že ještě nějaký čas trvat bude. Co to znamená? Že se můžeme těšit na několik dalších měsíců neobvyklých klimatických podmínek. Ty budou mít dalekosáhlé dopady na naše životy, motorismus a auta nevyjímaje. Existuje vysoká pravděpodobnost, že se El Niño se svým přirozeným oteplováním v Tichém oceánu neudrží, jeho dosah bude opět globální. Jak a na co se připravit?

„Pes za volantem“ zachránil řidiče před pokutou. Důkazní fotografie z rychlostního radaru pobavila celé Česko

El Niño není jen o teplejších zimách. Může vyvolat extrémní jevy počasí od lesních požárů po tropické cyklóny a dlouhodobá sucha. Takže co to znamená pro řidiče? Světová meteorologická organizace označuje rok 2023 jako velmi teplý. Pacifický jev zvedne teploty, jako už to dělá teď, a to prý vydrží až do jara 2024. Pro řidiče to znamená, že klimatizace v autech bude nezbytná mnohem dřív než v létě. Kdo nebude mít tuto výbavu, bude trpět horkem už na jaře. Tedy pokud se vyplní dramatické předpovědi meteorologů.

Bez funkční klimatizace to nepůjde už na jaře, v létě bude peklo

Takže můžeme být vlastně v klidu, protože to, co říkají meteorologové, se nikdy nestane. Přesto někteří odborníci radí řidičům, aby se připravili na extrémní podmínky. Zkontrolovali klimatizace v autech a byli připraveni na to, že bude venku parno. Prý i zima bude měkčí a teplejší. S trochou nadsázky to znamená, že letos ojedeme méně zimních pneumatik, opotřebujeme méně škrabek na led a dříve sundáme bundy a půjdeme do triček.

Bude na jaře opravdu v autech horko?

Zdroj: Reuters
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články