Nejbezpečnější auta pro rok 2020 podle Euro NCAP

Pokud vybíráte auto, podle toho, jak je bezpečné, pak jistě nezávislou organizaci Euro NCAP znáte. Ta se zaměřuje na testování nových vozů z oblasti bezpečnosti.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Každý rok tak vydá seznam vozů, které jsou schopny svým uživatelům poskytnout největší možnou míru bezpečnosti. Zaměřuje se na několik důležitých aspektů, které jsou pro zachránění života pasažérů při nárazu důležité. Nejedná se pouze o minimalizaci újmy na zdraví, ale také třeba o to, jak snadné je vyproštění se z havarovaného vozidla.

Výběr auta podle bezpečnosti

Srovnávací testy aut nám mají pomoci vybrat si ten nejlepší vůz pro naše potřeby. Zatímco pro některé je důležitý výkon auta, jiné zajímá také jejich bezpečnost. Nehody se totiž stávají i nejzkušenějším řidičům. A pokud navíc ve voze jede dítě, pak je důležité, aby v případě nehody vznikly co nejmenší újmy na zdraví. Organizace Euro NCAP se zaměřuje tedy nejen na bezpečnost samotného řidiče, posuzuje ale také možné újmy na zdraví, které vzniknou ostatním pasažérům – včetně dětí v bezpečnostních sedačkách. 

Jaké aspekty jsou posuzovány?

Stejně jako je povinná platba povinného ručení, je dnes povinnou součástí vozu zabudování hned několika bezpečnostních prvků. Hodnocení Euro NCAP probíhá na základě čtyř kategorií. Jedná se zejména o bezpečnost dospělé posádky. Důležitá je ale samozřejmě také bezpečnost dětské posádky ve vozech, která je druhou posuzovanou kategorií. Za třetí se zkoumá ochrana chodců – například při couvání vozu. Čtvrtou kategorii tvoří účinnost bezpečnostních asistentů – tedy nakolik vůz spolupracuje se svými asistenty. 

Vítěz za rok 2020

Maximálního počtu pěti hvězdiček pro rok 2020 dosáhlo celkem 9 modelů vozů. Jsou to: VW ID.3, Seat Leon, Toyota Yaris, Honda Jazz, Mazda MX-30, Land Rover Defender, Isuzu D-MAX, Kia Sorento a Audi A3.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války
Události247.cz
Události247.cz
Dokonce i zboží v akcích je čím dál dražší. Slevy navíc nemohou starší lidé často vůbec využít
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
adbz.cz
adbz.cz
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou