Nejbezpečnější místa v autobuse. Kde sedět, abyste přežili nehodu

K dopravním nehodám dochází dnes a denně. Při nehodě autobusu jsou přitom ohroženy i desítky lidí. Některá místa však zvyšují šanci, že vyváznete bez újmy.

i Zdroj fotografie: DPP
                   

Autobus se dlouhodobě řadí mezi nejbezpečnější dopravní prostředky u nás i v zahraničí. Třeba v roce 2018 bylo v přepočtu na miliardu cest pouze 4,6 mrtvých cestujících v důsledku nehody, zatímco v autech to je násobně více. V některých případech si přitom můžete zajistit, že při dopravní nehodě nejenom nezemřete, ale snáze vyváznete bez újmy.

Kde v autobuse sedět a zachránit si život

Výsledky dlouhodobého sledování zůstávají de facto stejné a v průběhu desítek let se nic nezměnilo. V autobuse je zcela nejbezpečnější sedět uprostřed, tedy někde kolem zadních dveří (které jsou u většiny autobusů umístěny zhruba ve středu), a to ideálně na pravé straně. A to z logického důvodu, neboť cestující vpředu mohou být ohroženi v důsledku čelní kolize, zatímco ti na sedadlech 40 – 55 by zase mohli utrpět při nárazu zezadu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravá strana autobusu je zase považována za bezpečnější z prostého důvodu, a sice že kolem ní projíždí auta méně často. Pokud by tedy došlo ke srážce, jsou nejvíce ohroženi cestující na předních sedadlech a na levé straně, která míjí protijedoucí vozidla. Jelikož má ale autobus obvykle v dolní části kufr, nemělo by osobní auto zdraví ani životy cestujících výrazně ohrozit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Situace je však trochu zkomplikovaná u autobusů MHD, které bývají nízkopodlažní, a boční náraz může způsobit cestujícím mnohem vážnější zranění než čelní srážka. V těchto dopravních prostředcích je tedy nejbezpečnější sedět do uličky, a to opět na pravé straně. Odborníci také doporučují sedět proti směru jízdy, neboť má cestující šanci, že se udrží v sedadle bez vážnějších následků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články