Nejčastější pojistné podvody na českých silnicích. Nestaňte se obětí. Policie radí, jak se před nimi chránit

Ty nejčastější automobilové pojistné podvody na našich silnicích, s nimiž se můžete setkat. Dejte si pozor a braňte se efektivně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pojistná událost na vašem nebo cizím automobilu je situace, se kterou už se ve svém životě setkalo mnoho řidičů. Problémy ale mohou nastat, když se stanete obětí pojistného podvodu. A ze statistik vyplývá, že nejrůznějších automobilových podvodů u nás, ale i ve světě rok od roku přibývá. Na co je tedy potřeba dávat si na silnici pozor?

Podvodník chybně nahlásí rozsah škod

Jedná se pravděpodobně o nejčastější pojistný podvod. Příkladem může být nahlášení škody i tam, kde nedošlo ke srážce, nebo nahlášení kompletního utopení vodou, ačkoliv automobil vjel pouze do říčky s dvaceti centimetry vody.

Úmyslná nehoda

Sem můžeme zařadit úmyslné sjetí ze silnice či nabourání do jiného vozidla. U starších a nepojízdných vozů se také automobil zapřáhne za jiné auto na lano, rozjede se na požadovanou rychlost a následně sjede ze silnice a vybourá se.

iZdroj fotografie: Unsplash

Falešné odcizení automobilu

Podvodník mnohdy nahlásí svůj automobil jako odcizený, i přesto, že tomu tak není. Takováto nahlášená auta se pak obvykle vyváží pryč za hranice, kde jsou následně ponechána.

Falšované dokumenty a nehoda krátce po vzniku pojištění

Dnešní moderní doba, kdy se vše automatizuje a přesouvá na internet, náramně nahrává nejrůznějším podvodům. Jedním z nich je situace, kdy se vrak z jiné země přiveze a přihlásí na dokumenty stejného typu automobilu. Poté se auto pojistí a zanedlouho na to je ukradeno nebo také může shořet. Pojistné události krátce po zaplacení pojistky tak pro likvidátory bývají zapeklitým oříškem.

Novinky v oblasti pojistných podvodů

Mezi nejnovější pokusy o nekalé praktiky v automobilismu lze zařadit například situaci, kdy se jako řidič nacházíte na vedlejší ulici, ale řidič jedoucí z té hlavní vám dá pokynutím ruky přednost. Když pak vjedete do křižovatky, narazí do vás a přivolané policii následně tvrdí, že nedostal přednost.

Dalším příkladem mohou být nehody na dvouproudém kruhovém objezdu. Pokud jedete ve vnitřní straně, podvodník si vás vyhlédne, zařadí se do vnějšího pruhu za vás, a až začnete vyjíždět, narazí do vás. Policii pak tvrdí, že jste si ho nevšiml, že jste ho měl ve svém mrtvém úhlu a je to vaše vina.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I s tímto jednáním se jako řidič můžete na našich silnicích setkat. Důležité je tedy mít se vždy na pozoru, a když už se vám nějaká podezřelá nehoda stane, okamžitě začít pátrat po svědcích a kamerových záznamech. Výhodou také může být kamerový systém přímo ve vašem voze.

Zdroj: Ministerstvo dopravy, Policie

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články