Nejenom ČR. I Polsko začíná s měřením emisí přímo v terénu

                   

V České republice se začalo s měřením emisí přímo v terénu. Zatím pouze s jedním přístrojem. Ke stejnému kroku se rozhodlo i Polsko, které svou velkou akci spouští právě dnešní den.

V České republice se začalo s měřením emisí přímo v terénu. Zatím pouze s jedním přístrojem. Ke stejnému kroku se rozhodlo i Polsko, které svou velkou akci spouští právě dnešní den.

Zatímco v České republice mají policisté k dispozici pouze jeden přístroj a tak budou kontrolovat řidiče primárně v Praze a ve středních Čechách, v Polsku jsou o pořádný kus dále. Právě dnes v této zemi startuje akce zaměřená na měření emisí v terénu. Nikoliv jenom v určitých lokalitách, ale v celé zemi.

Na pozoru musí být majitelé dieselových i benzinových aut

Hlídky budou kontrolovat oba tyty vozidel pomocí přístrojů, kterými jsou vybaveny. K dispozici mají citlivé opacimetry a analyzátory, které ihned změří hodnotu emisí, která vychází z výfukového systému. U naftových aut je cílem odhalit snahy s manipulací s filtrem pevných částic, ale i celkové problémy s motory, které mohou vést k vyšším emisím, než je povoleno. U benzinových aut zase může dojít k odhalení manipulace s katalyzátorem, stejně jako může dojít k odhalení jiných problémů s motorem, který nemusí pracovat jak má.

Při zjištění problémů hrozí velká sankce

Řidiči kteří si jsou vědomi toho, že ve svém naftovém voze nemají filtr pevných částic, nebo ve svém benzinovém voze manipulovali s katalyzátorem by dnes v Polsku neměli vůbec vyjíždět. To proto, že sankce při zjištění problémů budou skutečně velké. Samozřejmě hrozí pokuta, ale tím klíčovým trestem bude odebrání osvědčení o registraci. Tedy povinnost odstavení vozu a zákaz pokračování v jízdě.

Někteří řidiči postup kritizují, jiní ho vítají

Objevují se samozřejmě i názory, že by se policie měla věnovat něčemu užitečnějšímu. Že jde jenom o zdržování řidičů přímo na cestách. Je však i druhá skupina lidí, kteří tuto činnost chválí. Vesměs to jsou ti, kteří již na svých cestách potkali řadu aut o kterých si museli říkat, zda má své emise v pořádku, nebo nikoliv.

Nutno dodat, že podobné kontroly jsou na denním pořádku i u nás v ČR, zatím však jenom v Praze a jejím okolí. V plánu však je nakoupení dalších přístrojů, což by mohlo znamenat rozšíření měření a plánování celodenních akcí na celou naši zemi. Podobně, jako je tomu teď v Polsku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články