Nejenom přihlášení. Po koupi ojetiny je třeba udělat i řadu jiných nezbytností

                   

Koupě ojetého vozu má svá úskalí už ve chvíli, kdy ho vybíráte. Pokud ho koupíte, tak vás čekají další povinnosti. Jelikož auto nekupujeme každý den, řada lidí vůbec netuší, co by měla a co by neměla udělat. Proto se podíváme společně na výčet věcí, které jsou nezbytné, pokud chcete s vozem legálně, ale i bezpečně a dlouho jezdit.

Pojistka je základ

Opomenout byste nikdy neměli kupované auto pojistit. Vlastně by mělo být pojištěno už ve chvíli, kdy s ním vyjíždíte z autobazaru. Na to je dobré dát si velký pozor. Jak proto, že s nepojištěným vozem riskujete problémy při nehodě, tak proto, že nesjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vám zadělá na problémy při policejní kontrole. Pojistku navíc musíte mít sjednanou ve chvíli, kdy se auto rozhodněte přepsat.

Nezapomeňte na přepis

Druhou nezbytnou věcí po koupi ojetiny je její přepis. Tedy přihlášení na vás jako na nového majitele. Důležité je nejenom dodržet stanovený termín, ale mít i všechny náležitosti. Je to jak zmíněné sjednané pojištění, tak je to také protokol o evidenční kontrole. A dále to jsou i smlouvy a dokumenty vozu. Nejbezpečnějším způsobem je sejít se s prodávajícím při přepisu osobně. Dalšími možnostmi je využití plných mocí, nebo oslovení třetích stran, které přepis zajistí.

Součástí přepisu jsou také značky. Doporučujeme ponechat ty, které na voze jsou. Jak proto, že k nim už máte sjednanou pojistku, tak proto, že nemusíte řešit jejich výměnu. Jinak by tomu mohlo být v případě elektromobilu nebo hybridu, pokud byste chtěli značky s označením EL, pokud je dané auto ještě nemá.

Zamiřte do servisu

Když máte všechnu administrativu za sebou, je na místě zamířit s autem do servisu. Jak na základní prohlídku (ta zevrubná měla proběhnout už před koupí), tak i na případné servisní úkony. Pokud u vozu není vedena servisní knížka a majitel přesně neví, kdy byly dělány rozvody, nebo došlo k výměně oleje, je na místě toto všechno absolvovat. Nebudete tak riskovat technické problémy způsobené laxností předchozího majitele, ale i vás.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články