Kdo jsou nejhorší a nejlepší řidiči osobních aut v ČR? Zkušenosti našich čtenářů mluví jasné

Nejhoršími řidiči jsou ženy. Nebo muži, záleží na úhlu pohledu, paušalizovat nelze.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.

Otázka, která vyvolává emoce dlouhodobě. Jsou lepšími řidiči muži, nebo ženy? Na dané téma byla sepsána řada studií, byla provedena spousta výzkumů či průzkumů veřejného mínění. Statistiky mohou dokazovat, že ženy bourají méně než muži, je ale otázkou, jestli je nehodovost parametrem, který určuje kvalitu řidičského umění. Do redakce dorazil 5. 6. 2023 e-mail čtenáře pana Antonína H., rozhodli jsme se jej zveřejnit v plném rozsahu.

Kdo je nejlepší a nejhorší řidič? Otázka k bouřlivé debatě

„Zajímal by mne názor redakce AutoŽivě na genderovou otázku v rovině řízení auta. A také hodnocení řidičů podle národností,“ píše čtenář Antonín H. „Nejhorší řidiči osobních aut v ČR? Jsou to vietnamské ženy ve velkých SUV,“ doplňuje svůj dotaz čtenář. Téma je velice citlivé, s ohledem na pokryteckou dobu, ve které žijeme. Už jen pokládat otázky na téma pohlaví či rasy může vyvolávat negativní reakce. Zejména u lidí, kteří se možná ze strachu, možná právě z falešné loajality snaží tvrdit, že věci jsou jiné, než jak je známe dlouhé řádky let.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě

Názor redakce se neshoduje s názorem čtenáře pana Antonína. Nicméně s upřímností a pokorou ke každému člověku lze možná určité rozdíly mezi jednotlivými skupinami lidí v rovině kvality řízení auta najít. Je zapotřebí říct, že to nemá co do činění s kvalitou člověka jako takového. Nicméně je fakt, že každý člověk má vlohy pro něco jiného. Bez snahy vyvolat nějakou rasovou nevraživost se dá vysledovat talent různých národností pro určité lidské činnosti. Stačí se podívat na NBA a je zřejmé, kdo má vlohy na to, aby hrál basketbal na špičkové úrovni. Obtloustlý Čech s výškou 168 cm, hrbící se teď u počítače nad tímto textem, to rozhodně nebude.

5 vozů, se kterými řidiči dle statistik nepřekračují rychlost, patří mezi ně ten váš?

Jiná liga, tentokrát NHL, i zde je patrné, kdo má talent na špičkový lední hokej. Ti samí hráči, kteří dokážou vhodit koš přes celé hřiště, mezi nejlepšími hokejisty nejsou. I pohled na startovní pole F1 lze svým způsobem paušalizovat. Jistě, existují výjimky. Jak mezi národy, tak mezi pohlavími. Pokud nedojde k jaderné katastrofě, jejíž následky zcela změní koncept světa, pohlaví jsou dvě. Jsou ženy a muži. Obě pohlaví jsou tak rozdílná, jak jen mohou být. A z toho vychází i vlohy pro některé činnosti. Řízení auta je jednou z nich.

Statistiky hodnotí i řidiče s ohledem na jejich věk. Mládí vpřed!

Muži mají pro řízení automobilu větší vlohy, opět až na výjimky. Zároveň ale mužská povaha může řízení komplikovat. Ego ovládne muže asi snadněji než ženu. Pokud statistiky říkají, že ženy méně bourají, pak je to fakt. Neznamená to ale, že jsou ženy lepšími řidičkami. Prostě méně bourají. Kdyby byly lepšími řidičkami, v F1, rally a dalších druzích motorsportu by namísto legend jezdila Sebastiena Loebová, Fernanda Alonsová či Mattiasa Ekströmová. Nejezdí.

Zpět k tvrzení našeho čtenáře pana Antonína. Ať to nevypadá, že se bojíme vyhnout přímé odpovědi. Žádné statistiky, které by potvrzovaly to, že vietnamské ženy jsou nejhoršími řidičkami, neznáme. Dá se asi souhlasit s tím, že pokud někdo má problémy s češtinou, těžko může číst značky či dodatkové tabulky. Disponuje-li někdo postavou o výšce 150 cm, uvidí přes kapotu Mercedesu GLS obtížněji než dvoumetrový čahoun. Mimochodem výška postavy proti robustnosti vozu už byla v médiích řešena, v loňském roce byla potrestána řidička, která neviděla přes kapotu malou holčičku a zabila ji.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Nelze však paušalizovat. V závěru je třeba říct, že tento článek nemá působit rozepři mezi ženami a muži, mezi různými národnostmi. Naopak může ukázat na to, že pokud určitá skupina má na něco – v našem případě řízení auta – větší talent, lze to chápat jako výzvu. Skupina lidí s menšími vlohami může sebekriticky dohnat nedostatek vrozených předpokladů nasazením a tréninkem. Což platí v důsledku nejenom pro řízení auta, ale pro jakoukoli aktivitu.

Kdo podle vás řídí nejhůře?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články