Pod plachtou se ukrývá nejkrásnější auto všech dob. Kdo bez nápovědy uhodne značku a model?

Jak vybrat nejkrásnější auto všech dob? Nelze se asi zavděčit každému, jedno auto, které mají rádi snad všichni, ale existuje.

i Zdroj fotografie: Depositpotos
                   

Jaké je nejkrásnější auto, které kdy bylo vyrobeno? Je to ryze subjektivní záležitost, otázka osobního vkusu. Někdo se rozplývá nad Protonem Jebat, pro jiného je synonymem krásy Fiat Multipla. Než cit pro krásu je toto ale spíše ukázka jakéhosi vzdoru proti konvenci. 

Tohle auto se líbí každému, vážně

Vnímání krásy bylo popsáno v mnoha odborných článcích odborníky na estetik a umění. To, co vnímáme emocemi, city, lze ale popsat a změřit, do určité míry. Například od někdejšího vrchního designerovi značky Škoda víme, že důležitý pro pocit elegance a dynamiky je poměr výšky a šířky automobilu. Nižší a široký vypadá elegantně, úzký a vyšší, to je Fabia druhé generace, rozumíme si?

iZdroj fotografie: Porsche

Pravděpodobně neexistuje nadčasovější a zároveň krásnější silueta, než má Porsche 911. Každý od dětství ví, co je to Porsche 911, jaký má tvar. Zná ho každý, kdo kdy viděl někdy 911, to nelze zapomenout. Dříve měli chlapci tento model na plakátech, později ho obdivovali třeba ve videohrách typu Need for Speed.

Je to ikona, a navždy bude

Modelová řada 911 se vyrábí už od roku 1963, příští rok bude slavit neuvěřitelných šedesát let. Oponenti říkají, že je to nuda, že auto vypadá dekády stále stejně. Jeremy Clarkson prohlásil, že „911 je auto navržené Hitlerem.“ Auto se v čase mírně mění, roste, zvětšuje se. Zejména u poslední generace 992 je vidět, jak se díky jinak tvarovanému oblouku střechy a zádě 911 změnila. Stále je ale krásná.

iZdroj fotografie: Porsche

Auto se stále vyvíjí, zejména po technické stránce, vzhled je pořád evolucí než revolucí. Od samého počátku je řešení vozu s motorem za zadní nápravou ne právě ideální. Existují lepší koncepce, s motorem uprostřed. Kouzlo 911 je však nejenom ve vzhledu, ale v také v tom, jak jezdí, jak se chová. Při pomalém tempu je to auto na každý den, které nijak neprovokuje. S vytočeným motorem jde o pravověrný sporťák. Je to nádherné auto. Nejlepší a nejkrásnější, souhlasíte?

Co myslíte, je Porsche 911 nejkrásnější?

Zdroj: Porsche
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb.cz a Garaz.cz. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články