Nejlepší auta pro život ve městě a krátké cesty. Nízká spotřeba a 0 poruch

V městském provozu obecně stačí slabší motory i za cenu nižšího výkonu, důležitý je však úsporný provoz a celková praktičnost samotného vozidla.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Názory se pochopitelně různí na základě preferencí. Někomu vyhovuje větší vůz s hezkým designem a nižším výkonem, jiní preferují dynamičtější „střelu“ bez ohledu na vzhled. My jsme se řídili zejména nízkou spotřebou, která je stěžejní třeba pro rozvážkové služby nebo lidi, co často a hodně přejíždí po městě, a živit nějaké „monstrum“ by pro ně bylo finančně zbytečně nákladné. Obecně bereme ve městě jako dobrou spotřebu do 6 litrů na 100 kilometrů.

Volkswagen Golf

Jedná se o velmi oblíbený model, který brázdí celosvětové silnice už několik desetiletí. Do městského provozu se hodí Volkswagen Golf s naftovým motorem 2,0 TDI BMT, kde má udávanou spotřebu pouze 3,5 – 4 litry / 100 km. Ve městech jsou ale preferovanější benzinové agregáty jako 1.0 TSI, s nímž má Golf spotřebu 5,6 litrů / 100 km. Jedná se o modely vyrobené od roku 2017, které plní přísné emisní normy – dobře jsou na to však i starší modely.

iZdroj fotografie: Volkswagen
Volkswagen Golf

Škoda Fabia

Česká klasika v podobě Fabie je dobrou volbou jak na městské přejíždění, tak na delší trasy. S motorem 1.0 TSI o výkonu 70 kW má spotřebu 4,6 litrů / 100 km, což je velmi dobré. Slabší „benzíňák“ s výkonem 44 kW má pak spotřebu 4,9 litrů na 100 kilometrů. V České republice se jedná obecně o jeden z nejoblíbenějších vozů a úspěch sklízí také v zahraničí.

iZdroj fotografie: Škoda
Škoda Fabia

Škoda Citigo

Mnohými odsuzována za vzhled, který však automobilka posunula na vcelku přijatelný. S motorem o objemu 1.0 litru a výkonem 55 kW má Škoda Citigo spotřebu asi 5 – 5,5 litrů na 100 km, což je velmi dobré. Při tankování některé z prémiových paliv může navíc ještě o trochu klesnout – a samozřejmě záleží také na stylu jízdy.

iZdroj fotografie: Škoda
Škoda Citigo

Kia Rio

Hatchback se zajímavými tvary se stal poměrně oblíbeným u řady řidičů, kteří jezdí ve městě i mimo něj. V případě motoru 1.0 T-GDI s výkonem 88 kW vychází spotřeba na 4,5 litrů na 100 km, přičemž čistý benzín o výkonu 74 kW už na 5 litrů. Jde o hatchback, který se v Evropské unii těší stále větší oblibě, automobilka s ním doslova láme prodejní rekordy.

iZdroj fotografie: Kia
Kia Rio

Vybraná auta jsou navíc natolik „profláklá“, že na ně seženete prakticky všechny náhradní díly za velmi dobrou cenu. Asi nejhůře na tom bude v tomto směru Kia Rio, jde však o levnější model, čemuž se přizpůsobili i výrobci náhradních dílů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Jindřich Honzel

Zobrazit další články