Výčet 5 nejlepších motorů poslední dekády. Umístili se nečekaní kandidáti, od dvouválce až po hybrid

Pohonné agregáty jsou srdcem automobilu a mezinárodní porota se už desetiletí snaží vybírat ten nejlepší. Přinášíme pětici těch, které prestižní ocenění získaly nejčastěji.

i Zdroj fotografie: Ford
                   

Nejdůležitějším prvkem automobilu je motor a nezáleží na tom, zda jde o benzínový, naftový nebo elektrický. Vedle mezinárodní soutěže Auto roku jsou pravidelně každý rok vyhlašovány i nejlepší Motory roku, které vybírá porota sestavená z odborných novinářů. Motory, které nejčastěji získaly toto ocenění, se dostaly do našeho seznamu Top 5 nejlepších pohonných jednotek posledního desetiletí.

Ferrari

Italská klasika Ferrari získala cenu za 3,9litrový osmiválec, který je instalován ve sportovním voze 488 GTB. Mezi jeho přednosti patří vysoký výkon a hospodárnost při jízdě ve městě. Je také označován za jeden z nejdynamičtějších sériových turbomotorů. Právě tento motor získal ocenění čtyři roky po sobě, od roku 2016 do roku 2019.

BMW

Jako nejlepší motor byl v roce 2015 oceněn 1,5litrový tříválcový motor BMW s proměnnou geometrií turba. Disponuje s ním hybridní sportovní vůz BMW i8. V anketě získal v roce 2015 získal hned tři ceny v  kategoriích: Nováček roku, Nejlepší motor se zdvihovým objemem v rozmezí 1,4-1,8 litru a Motor roku.

iZdroj fotografie: BMW

Ford

Motorem roku 2012, 2013 a 2014 se stal litrový tříválcový EcoBoost od Fordu. Několik let je tento motor označovaný za technologicky nejvyspělejší a doslova standard mezi tříválcovými pohonnými jednotkami. I když nic není bez chyby. Tisíce majitelů během jednoho roku vrátily do servisu své vozy s litrovými motory kvůli přehřívání.

Fiat

Dalším italským zástupcem je motor Fiat o objemu 0,9 litru, pojmenovaný TwinAir, který získal cenu v roce 2011. Pohonná jednotka má pouze dva válce a turbínu, díky čemuž dosahuje výkonu 84 koní a točivého momentu 107 Nm. Motor má i přes svůj skromný zdvihový objem příjemný zvuk.

iZdroj fotografie: Fiat

Volkswagen

Laureátem ceny Motor roku v letech 2009 a 2010 byl 1,4litrový přeplňovaný motor TSI značky Volkswagen. Kromě toho získal i cenu jako pohonná jednotka Nejšetrnější k životnímu prostředí. Tento motor se montuje do spousty modelů jako například do Seatu Ibiza FR, modelů Cupra, Volkswagenu Polo GTI, Škody Fabia RS a dalších.

Zdroj: Motor1, EngineDepot

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná