Prověřili jsme spolehlivé ojetiny s nejnižší možnou spotřebou. Velký výběr od kompaktů a kombíků až po SUV

Spotřeba paliva je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru a koupi ojetého automobilu. Řidiči tak často volí právě auta s nízkou spotřebou a ekonomickým provozem.

i Zdroj fotografie: Škoda
i Zdroj fotografie: Toyota
i Zdroj fotografie: Toyota
i Zdroj fotografie: Škoda
i Zdroj fotografie: Škoda
i Zdroj fotografie: Škoda
i Zdroj fotografie: Škoda
i Zdroj fotografie: Renault
i Zdroj fotografie: Škoda
i Zdroj fotografie: Škoda
i Zdroj fotografie: Fiat
i Zdroj fotografie: Fiat
Dalších 8 fotografií
Dalších 8 fotografií
                   

Spotřeba paliva a spolehlivost automobilu tvoří nejdůležitější faktory při jeho výběru. Tento fakt je způsoben především současnou situací na trhu, kdy náhradní díly, servis i samotné palivo stále zdražují. Pochopitelně pak řidiči volí levnější možnosti, aby si zachovali přijatelné náklady na cestování.

Spotřebu paliva udává i výrobce

Samotná spotřeba paliva je zapsána ve velkém technickém průkazu a automobilky někdy lákají zákazníky na tato (většinou působivá) čísla. Skutečné množství spotřebovaného paliva se však často liší od hodnot udaných automobilkou, která vozidlo vyrobila. Zákazníci tak často kupují daný typ vozu právě podle udané spotřeby, která se následně v provozu liší. Hodnoty vydané automobilkou totiž nevychází přímo ze silničních testů, ale pouze z laboratorních měření.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejekonomičtější malé automobily

Mezi nejúspornější automobily se dostal Fiat Panda s motorem o obsahu 1,3 litru. Jeho dieselový agregát produkuje výkon 75 koní a průměrná spotřeba se pohybuje okolo 5,1 litrů. V kategorii malých vozidel se se svými dobrými výsledky z hlediska spotřebovaného množství paliva dobře umístila také Škoda Citigo s motorem 1,0 MPI o výkonu 60 koní. Tento vůz spotřebuje průměrně 5,3 litru paliva na 100 kilometrů.

Za zmínku stojí i Octavia nebo Laguna

Pokud vybíráte automobil zejména podle toho, za kolik a jak často budete tankovat, měli byste zvážit také některý z modelů od známých automobilek Škoda a Renault. Například jejich modely Laguna s motorem 1,5 dCi nebo u nás velmi známá Octavia (motor 1,5 TSI) mají příznivě nízkou spotřebu paliva, která se pohybuje přibližně okolo 5,6 litrů. Není tedy divu, že právě tento vůz je hodně oblíbený.

SUV modely

Na první pohled by se mohlo zdát, že se mezi nejekonomičtějšími ojetinami nebudou vyskytovat SUV. To však zcela vylučují hned dva modely, které jsou nejen díky své spotřebě dobrou volbou mnoha řidičů. Jedná se o Škodu Yetti s motorem 2,0 TDI o výkonu 140 koní, jejíž spotřeba se pohybuje okolo 5 litrů. Druhým zmiňovaným vozem je Toyota RAV4 Hybrid AWD-i s motorem 2,5 a pohonem všech kol, která má průměrnou spotřebu 5,9 litru.

Kolik váš automobil spotřebuje paliva na 100 kilometrů?

Zdroj: Komentář Ondřeje Veselého

Galerie

Dalších 8 fotografií
Dalších 8 fotografií
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články