Opatrně s nálepkami na autě. Policie varuje řidiče před nejnovějším prohřeškem

Sofistikované metody zlodějů, podpořené místy neuvěřitelnou naivitou majitelů vozidel, vedou k čím dál většímu počtu krádeží. Tady je několik tipů, jak se bránit.

i Zdroj fotografie: ADC / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mít atraktivní automobil, mít z něj radost a současně jej parkovat na ulici nebo veřejném parkovišti může snadno (a velmi rychle) skončit něčím, co bych nenazval úplně happy endem: přijdete i o to auto, i o tu radost. Nemluvě pochopitelně o balíku peněz, které jste za svého miláčka dali. A co více, třeba ještě máte dát. Protože jestli je něco opravdu, ale opravdu nemilého, pak je to splácet auto, které nemáte. Policie přitom neustále varuje a přidává další a další rady. Pojďme se na ně společně podívat.

Nechávat věci na sedačkách je jasnou pobídkou pro zloděje

Nejnovější metodou je tzv. kufrová, alespoň ve slangu „mistrů svého řemesla“. Zloději při ní nemusí poškozovat zámky dveří ani se nijak pracně do auta dobývat. Stačí, když zajistí úplné nedovření zámku u pátých dveří nebo kufru zavazadlového prostoru. Někdy se tak auto tváří jako zamčené a jeho majitelé si ve spěchu nevšimnou, že sice „zamknuli“, ale cesta do jejich vozu je stále volná. Jakkoli ne dveřmi řidiče nebo spolujezdce. To ale není nic, s čím by si ostřílení profesionálové neporadili.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nechávat doklady v autě za stínítkem je chyba. Pojištění v ten moment přestává platit v plném rozsahu

Přitom pokyny a doporučení ze strany policie jsou stále stejné a stále stejně naléhavé: nenechávejte v autě nic, co by mohlo kohokoli lákat a být důvodem pro vloupání. Nechat poslední model iPhonu, zrcadlovku za 100 tisíc nebo MacBook na sedačce je opravdu známka neuvěřitelné důvěřivosti a naivity, hraničící s omezenou svéprávností. Divit se pak vyskleným dveřím a „vybílenému“ vozidlu může opravdu jen někdo, kdo život tráví pouze na sociálních sítích a o tom opravdovém, který se odehrává za zdmi bytu, neví zhola nic.

Dnešní organizovaný zločin nebývá partička amatérů

Policie stejně tak varuje před oblíbenými samolepkami na sklech oken, jež mají odradit potenciální zloděje od vloupání. A které někteří koumáci záměrně mění za jiné (resp. jiného systému), než který mají reálně nainstalovaný. V domnění, že tím zloděje „zmatou“ a on si na jejich „chytáku“ vyláme zuby. Ne, opravdu nevyláme. Nechci vám brát iluze, ale pokud máte dnešní zloděje aut za nějaké amatéry z francouzské komedie s Louisem de Funèsem, tak se prosím ještě jednou zamyslete. Respektive se velmi rychle proberte.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Jde o nejdrzejší krádeže aut: „Už ani nezamykáme, aspoň nejsou rozbitá okna“ policie je ze zlodějů bezradná, sledujte video

Dnešní opravdu elitní zloději jsou takřka vždy o krok, nebo spíše několik kroků před všemi zabezpečovacími systémy a jejich výrobci. Svými znalostmi počítačových/palubních systémů si nezadají s elitními „ajťáky“, a pokud si opravdu usmyslí, že nějaké auto ukradnou, tak pokud neparkuje v opravdu dobře zajištěné garáži, blíží se šance na jeho záchranu limitně nule. Pokud si opravdu myslíte, že tyhle zločince zmate nějaká vaše falešná samolepka, tak nezmate. Maximálně jim dáte najevo, že v autě je tento/jiný systém. Zvládnou oba.

Pokud nějaké auto chtějí opravdu ukrást, máloco jim v tom zabrání

Co opravdu pomáhá, alespoň trochu, jsou sofistikované GPS vyhledávací systémy, jež obecně zloději nemají v lásce, podobně jako důkladné znemožnění nastartování. To se však dá velmi snadno obejít nákladním autem se skříní (a výsuvnou rampou i s navijákem), kam parta secvičených hochů dostane auto za několik málo minut, aniž by jej jakkoli poškodili. A většinou je celá skříň této „odtahovky“ dokonale odstíněna proti signálu, a pro jistotu v ní ještě pracuje rušička. Auto může tedy jakkoli „volat o pomoc“, nikdo jeho volání v reálu neuslyší.

Parta profesionálních zlodějů za pár hodin ohlodala Audi až na kost. Předem si ji vytipovali a ukradli vše, co mohli

Ještě si myslíte, že tento mimořádně dobře organizovaný zločin s mimořádným technickým zázemím a většinou celoevropskou působností se bude trápit s nějakou samolepkou? Ne, nebude. Opravdu nebude. A nebude se trápit ani s nějakými „rybkami“. Jak ukazují statistiky, zloději se čím dál častěji zaměřují na opravdu drahá a opravdu luxusní vozidla. Je to celkem pochopitelné, raději ukrást jedno za tři miliony než tři za milion. Riziko stejné, zisk větší. Pokud tedy chcete opravdu výjimečné auto, zajistěte si nejdřív dokonalé stání.

A snažte se dodržovat alespoň některá z těchto dobře míněných doporučení, která jsme pro vás ve spolupráci s policií připravili. Mohou se jedině vyplatit. I bez samolepky.

8 tipů pro větší bezpečnost vašeho auta

  • Nelepte na okno auta nálepky informující o typu nainstalovaného alarmu ani na něj nelepte falešnou nálepku.
  • Registrujte své auto přes příslušné společnosti (např. Cebia), což zloději značně ztíží jeho prodej nebo sníží jeho ziskovost. Označení také usnadní identifikaci vozidla v případě jeho nalezení.
  • Velmi účinnou a dostupnou variantou je pískování VŠECH oken, doprovázených např. textem „CZECH POLICE CAR 563787“. Mnohé to odradí hned v úvodu, náklady na výměnu všech skel nejsou malé.
  • Nikdy nenechávejte klíčky v zapalování, i když vůz opustíte „jen na minutu do obchodu pro housku se salámem“. Vždy zamkněte, pokud máte alarm, aktivujte jej. Klíče si berte vždy s sebou, i když je auto zaparkované v garáži.
  • Nikdy nenechávejte ve vozidle doklady, zejména osvědčení o registraci a účty za pojištění.
  • Nenechávejte v autě na viditelném místě cenné předměty nebo zavazadla, které by mohly vyprovokovat pachatele k jejich odcizení.
  • Pokud je nemáte, kupte si speciální šrouby kol s unikátním klíčem. Klidně i dva, zloději potřebují 4 kola, a pokud je jedno nedostupné, jsou schopni se dopáčit k rezervě.
  • Parkujte pokud možno v garáži. Pokud nemáte tu možnost, zkuste najít alespoň hlídaná parkoviště nebo zaparkujte na dobře osvětlených a frekventovaných místech. Nebojte se zeptat na služebně PČR nebo Městské policie, kde jsou ve vašem městě umístěné kamery a kde je nejlepší pod nimi parkovat. Jen s trochou snahy vám rádi vyjdou vstříc.

Jak chráníte právě vaše auto?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články