Nejprodávanější auta roku 2018 v evropských zemích. Oktávka překvapuje

Belgie: Volkswagen Golf

Belgie nemá svého masového výrobce aut. Poloha mezi Francií a Německem má své účinky: Volkswagen Golf je letos nejoblíbenějším vozem, po němž následují Renault Clio a Hyundai Tucson. Své vlastníky našlo 8 404, 7 145 a 5 915 kusů.

Česká republika: Škoda Octavia

Asi nemá cenu spekulovat, která automobilka vládne u nás – modelu Škoda Octavia se tu prodalo 14 502 kusů a druhým nejprodávanějším voze byla Fabia v počtu 11 141. Polovina z desítky nejprodávanějších aut jsou v Česku škodovky. Bronzovou příčku drží Rapid s 8 212 prodanými vozy.

Dánsko: Peugeot 208

Peugeot bral letos první místo v jediné evropské zemi – v Dánsku, kde našlo nový domov 5 713 „dvě stě osmiček“, zatímco druhým nejprodávanějším je tu Nissan Qashqai, jehož se prodalo 4 834 kusů. Na třetím místě skončil Volkswagen Golf; s 3 313 novými majiteli tohoto kompaktu.

Estonsko: Škoda Octavia

Estonci, zdá se, mají slabost pro větší automobily, Škoda Octavia, které se tu prodalo 589 kusů, vede, 529 a 443 kusů dovedlo Toyotu RAV4 a Toyotu Avensis na druhé a třetí místo.

Finsko: Škoda Octavia

Škoda si připisuje vítězství i ve Finsku. Zatím se jich tu letos prodalo 3 063. Druhé místo získal Nissan Qashqai, i když jen o chlup – zatím se jich prodalo 2 745. Třetí místo bere Toyota Yaris se 2 361 prodaných vozů.

Francie: Renault Clio

Trochu překvapení; francouzským nejprodávanějším vozem v tomto roce je Renault Clio, na špici ho dostalo 70 009 prodejů. Peugeot 208 zaujímá druhé místo s 56 242 kusy, a další francouzské supermini, Citroën C3, trojka loňského roku, bylo předběhnuto Peugeotem 3008 s 46 727 prodaných vozů.

Chorvatsko: Renault Clio

V Chorvatsku se všechno mění; ještě v roce 2016 byly nejprodávanější modely Nissan Qashqai a Toyota Yaris, zatímco v letošním roce vystoupalo na nejvyšší příčku Renault Clio, za ním je Škoda Octavia a Volkswagen Polo. Těchto vozů se tento rok prodalo 2 072, 1 988 a 1 356.

Irsko: Nissan Qashqai

Společnost Hyundai se v Irsku skutečně chytla; Tucson byl nejprodávanějším automobilem na smaragdovém ostrově v letech 2016 a 2017, ale letos byl překonán Nissanem Qashqai, kterého se letos prodalo 3 045 kusů oproti 2 919 Tucsonům. Nejprodávanější trio uzavírá Volkswagen Golf s 2704 prodeji.

Itálie: Fiat Panda

Vlastenectví opět vyhrává a Fiat v Itálii bere 1., 2., i 3. místo – Fiat Panda je v tomto roce nejprodávanějším automobilem a 66 567 kusy. Fiat 500X, který se posunul na druhé místo s 30 689 prodeji, o kousek přeskočil Fiat 500, kterého se prodalo 28 932 kusů. Skupina Fiat Chrysler vede v první desítce nad ostatními výrobci v poměru 60/40, mezi těch 40 % patří třeba Renault Clio, Ford Fiesta a Volkswageny Polo a Golf.

Litva: Fiat 500

Fiat se svého druhého vítězství dočkal v Litvě, kde se modelu 500 prodalo 1 771 kusů, zatímco Fiat 500X, předstihl loňskou dvojku, Škodu Octavia, na druhé místo mu stačilo 906 prodaných vozů. Octavia klesla až na 4. místo, za 833 prodaných vozů Fiat Tipo.

Lotyšsko: Volkswagen Golf

Další vítězství Golfu – ale jen takové malé, celkově se jich v Litvě prodalo 466. Nissan Qashqai – loňský bestseller – klesl na druhé místo s 374 kusy, zatímco třetí místo získala Toyota Auris, které se prodalo 285 kusů.

Lucembursko: Volkswagen Golf

Letos vede v Lucembursku skupina Volkswagen, Golf se umístil na prvním místě, zatímco Tiguan se stal dvojkou. Mercedes-Benz GLC vítězí v boji o bronz nad Audi A3 a Renaultem Clio. Prodeje byly 1 341, 610 a 605 kusů.

Maďarsko: Suzuki Vitara

Maďaři si letos pořídili 7 211 crossoverů Suzuki Vitara. Mezitím Škoda Octavia se s 3 421 kusy prodrala na druhé místo a Suzuki SX4 S-Cross se prodalo 2 664.

Německo: Volkswagen Golf

V Německu Volkswagen uzmul celé stupně vítězů, ale o třetí místo se ještě svede boj – Golfu se prodalo 9 5118 kusů. Prodává se tak dobře, že dvojka Passat hlásí méně než polovinu tohoto počtu; 38 047, zatímco Ford Focus a Tiguan nyní bojují s Volkswagenem Polo o bronz. Polo ale zatím s 36 662 prodeji oba nechává za zády.

Nizozemsko: Volkswagen Polo

V Holandsku se všechno se mění! Renault Clio byl odsunut z prvního místa na druhé – Volkswagen Polo, Renault Clio a Ford Fiesta stojí na stupních vítězů s prodeji 8 632, 6 350 a 6 217 kusů. Z pódia tak padá Kia Picanto.

Norsko: Nissan Leaf

Překvapení! Volkswagen Golf byl v loňském roce nejprodávanějším vozem v Norsku, ale letos byl překonán Nissanem Leaf s 5 791 prodanými kusy. Golf (podpořený prodejem e-Golfu) se dostal na druhé místo s 4 765 vozy. BMW i3 stačilo 2 785 prodaných vozů jen na třetí příčku.

Polsko: Škoda Octavia

Škoda si připisuje vítězství také v Polsku, přičemž Octavia a Fabia si to těsně rozdaly o první a druhé místo; Octavia dosáhla na 10 612 prodaných kusů a Fabia na 10 191. Opel Astra skončil třetí, s 8 209 vozy.

Portugalsko: Renault Clio

Francouzi a malá auta dominují v Portugalsku, protože Renaultů Clio se prodalo 8 358, Peugeotů 208 a Renaultů Captur 4 274 resp. 4055.

Rakousko: Volkswagen Golf

Bez výrobců běžných automobilů nemůže být rakouské nejprodávanější auto od nějakého domácího producenta. V letošním roce si Volkswagen Golf pořídilo 6 686 Rakušanů, další příčky obsadil také VW: Polo s 5 500 prodanými kusy a třetí je Škoda Octavia s 4 750 prodanými vozy.

Rumunsko: Dacia Logan

Dacia se v loňském roce ujala svého domácího trhu a vede zde i nadále. Logan a Duster zde letos jasně vedou, první zmíněné našel domov v 9 136 garážích a druhý zaparkoval v 3 911 domácnostech. Sandero se umístilo na třetím místě s 2 236 a odsunulo Škodu Octavia ze třetího na čtvrté místo.

Slovensko: Škoda Fabia

Škoda Fabia se na Slovensku dostala na nejvyšší pozici, ale svou větší sestru Octavii nenechala daleko za sebou. Fabii si koupilo 2 870 Slováků a Octavii 2 616. Rapidu, který je na třetím místě, se prodalo 1 808.

Slovinsko: Renault Clio

Volkswagen Golf se v roce 2017 dostal na druhé místo na slovinském trhu, ale klesá; s 1 672 prodanými vozy předal druhou pozici VW Polu, kterého se prodalo 1 771 kusů. Na prvním místě však je Renault Clio, s 2 242 prodeji. Faceliftované Clio se vyrábí ve Slovinsku, což mu pomáhá udržet vedení.

Španělsko: Seat Leon

Jak překvapivé, že? Seat Leon a Ibiza ve Španělsku berou zlato a stříbro s 21 045 a 19 300 prodanými vozy a německý bratranec Ibizy, Volkswagen Polo, se umístil na třetím místě se 16 810 prodanými vozy. Překvapivě je však zbytek první desítky mix různých značek.

Švédsko: Volvo S90 / V90

V roce 2016 došlo k rozruchu, když Volkswagen Golf převzal vedení na švédském automobilovém trhu a na společné druhé pozici skončily Volva S80, V70 a XC70. V roce 2017 se Volvo vrátilo na vrchol, a dnes jsou S90 a V90 na vedoucí pozici s 17 846 prodanými vozy, následované vozy S60 a V60 s 11 067 prodeji, zatímco XC60 je třetí s 10 085 novými majiteli. Golf je zatlačen na čtvrté místo.

Švýcarsko: Škoda Octavia

Protože Švýcaři nemají žádného producenta, který by vyráběl auta ve větším množství, kupuje se zde nejvíce Škoda Octavia, Volkswagen Golf a Volkswagen Tiguan. 4 441 zákazníků zde koupilo v tomto roce Octavii a 3 620 a 2 712 si pořídilo Golfy, resp. Tiguany.

Řecko: Toyota Yaris

Toyota Yaris opět bere první místo v Řecku, kde se prodalo 3 357 vozů, ve srovnání s druhým z dvojkou, kterou je Fiat Panda s 2 494 kusy. Třetí je Peugeot 208; 2 460 již letos našlo domov v některé z řeckých garáží.

Velká Británie: Ford Fiesta

Fiesty se v Británii prodalo 56 415 kusů a letos vládne zdejšímu trhu. 39 930 Volkswagenů Golf a 30 757 Nissan Qashqai zajistilo těmto vozům druhé a třetí místo.