Nové nejrychlejší auto světa je tady: 200 km/h dosáhne pod 5 sekund, z ceny budete mít zimnici

Tento vůz má šanci být nejrychlejším autem na světě. S výkonem 1 842 a točivým momentem 1 617 N.m se konečně přiřítila produkční verze amerického hypersportu Hennessey Venom F5.

i Zdroj fotografie: Hennessey Performance
                   

Boj o nejrychlejšího auto planety se nám začíná přiostřovat. Doposud se o tento titul předháněly značky jako Bugatti, Koenigsegg a SSC North America, nyní ovšem texaská firma Hennessey odhalila svůj nový model Venom F5.

Nejrychlejší auto na světě?

Právě Venom má být ten, kdo bude tahat za nejdelší kus provazu. Americký supersport byl totiž pojmenován podle nejrychlejších tornád, které dosahují rychlostí přes 500 km/h. Přesně na tuto rychlost Texasané míří, a to za pomoci „nejvýkonnějšího sériového produkčního motoru, jaký kdy byl vyroben“.

iZdroj fotografie: Hennessey Performance

Hennessey Venom F5 je nástupce za Venom GT. Už ale nevypadá jako větší dvojče Lotusu Elise, má svůj vlastní designový jazyk. Oproti dva roky staré verzi tohoto vozu si můžete všimnout jen drobných rozdílů, například odlišných vnějších zpětných zrcátek a jiného, decentnějšího zadního křídla.

Co najdeme pod kapotou?

Nejdůležitější je zde osmiválcový motor, který si v Texasu staví ručně sami a dali mu jméno Fury. Má objem 6,6 litru a dvě turbodmychadla. Výsledný výkon činí 1 355 kW (1 842 koní), které míří na zadní nápravu, čímž se stává nejvýkonnějším produkčním vozem na planetě, s nímž lze vyjet na silnice. Točivý moment pak činí 1 617 N.m.

iZdroj fotografie: Hennessey Performance

Se sedmistupňovou robotizovanou převodovkou dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h pod tři sekundy. Což v době, kdy se nejrychlejší vozy pokouší pokořit hranici dvou sekund, není až tak oslňující. Nicméně jakmile Venom F5 najde pevnou půdu pod koly, rázem chytne druhý dech – a ten už vás zarazí do sedadel. Dvoustovky totiž supersport dosáhne již za 4,7 sekundy, zatímco nejvyšší rychlost má přesáhnout oněch 500 km/h.

Jak to vypadá uvnitř?

Vnitřek není žádný luxusní salónek. Volant vypadá jako z futuristické formule a prostor se zdá být stísněný. Všimněte si především širokých předních dveří. Vše je tu samozřejmě podřízeno bezpečnosti. Infotainment s navigací a podporou Apple Carplay a Android Auto tu ale najdete také.

iZdroj fotografie: Hennessey Performance

Hennessey Venom F5 vznikne v omezené sérii 24 kusů a začne se vyrábět v příštím roce. Opět přitom půjde o exkluzivní zboží, kdy každý z nich vyjde na 2,1 milionů dolarů, tedy v přepočtu na 45,4 milionů korun. Venom GT byl podobným unikátem, během let 2011 a 2017 vzniklo jen 13 kusů, z toho sedm kupé a šest spyderů.

Zdroj: Hennessey Performance

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články