Nejspolehlivější dieselové motory s dobrou pověstí všech dob. Pokud vlastníte jeden z nich, jste šťastným majitelem

Trh dieselových motorů v ojetých kusech nabízí velmi problémové i opravdu spolehlivé kousky. Dnešní přehled přináší výběr z té druhé skupiny.
i Zdroj fotografie: Peugeot
                   

Samozřejmě že existují problémové diesely, ovšem není od věci na chvíli přestat varovat a podívat se na kousky, při jejichž používání vás problémy obvykle nepotkají. Proto jsme vybrali několik dieselů s opravdu dobrou pověstí vycházející z jejich spolehlivosti. Třeba to pro vás bude tip na dobrou koupi. Jiné řidiče zas může potěšit vzpomínka na vozy, které jim třeba v minulosti velmi dobře posloužily.
Začínáme u Mercedesu

Prvním top dieselem v našem přehledu je bezesporu šestiválcový kousek OM 603.912 montovaný zpravidla do Mercedesu W124. Jedná se o tříválec, který se stal legendárním díky své nesmrtelnosti, protože i dnes tyto motory pracují naprosto bezchybně a zcela spolehlivě. „Stodvacetčtyřka“ je schopná jezdit naprosto perfektně se spotřebou 7 litrů na 100 km. Samozřejmě i on má někdy své drobné mouchy, ale nejde o nic tragického.


iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

S dalšími parádními kusy se můžeme setkat například ve francouzské produkci a montovaly se do Peugeotu 306 a 406. Jsou to kusy s označením XUD9, DHV, DHW, DHX nebo DHY. Nevýhodou je, že jde o poměrně hlučné motory, pokud se ovšem díváme jen na spolehlivost, jsou nepochybně dobrou volbou. Občas však uniká olej, někdy zase mohou mít lehké potíže se startem – na vině bývá vadný kabel přivádějící do čerpadla elektřinu.

Málo očí, přesto je kvalitní

Nelze nezmínit dieselové jednotky 1.9 TDI a 1.9 SDI. Jedná se o trochu líné, ovšem velice úsporné a vysoce spolehlivé kusy. Turbodiesely jsou znatelně čilejší. Pokud od nich občas turbo odejde, lze pořídit repasovanou verzi, a to i za méně než 12 000 korun. Tyto motory ovšem častěji trápí vadnost váhy vzduchu. Oprava zahrnuje opět výměnu za repas a cenově se vejde do 2 000 korun.


iZdroj fotografie: Pixabay

Do kategorie velmi povedených a spolehlivých turbodieselů patří i třílitr řadového šestiválce BMV, spolehlivost se týká všech jeho verzí. Jsou to moderní motory s common rail typem vstřikování, perfektním projevem, vysokým výkonem a přijatelně nízkou spotřebou. Přeplňované agregáty občas mívají problémy se vstřikováním. Cena se odvíjí od konkrétního motoru, repasované díly se pohybují v rozmezí 6 000 až 8 0000 korun.

Zdroj: CarMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 2203 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Osudové chyby Němců při vylodění v Normandii mohly změnit historii. Zmatek ve velení a brilantní zpravodajská hra spojenců hrály klíčovou roli
Události247.cz
Herečka Johanssonová žaluje společnost Disney kvůli Black Widow. Požaduje astronomickou částku
VědaŽivě.cz
Kdy nám dojde ropa? Dopad bude tvrdší, než si vůbec dokážeme představit. Změní se chod celého světa
adbz.cz
Unikátní průhledné sukulenty zvládne pěstovat i naprostý lenoch. Vypadají jako křišťálové šperky a jsou absolutně nenáročné