Největší a nejnebezpečnější zlozvyky řidičů, děláte je také?

                   

Řízení auta je v dnešní době téměř každodenní záležitostí, kterou berete jako rutinu. Proto mu už nevěnujete tolik pozornosti a i když máte naježděno statisíce kilometrů a jste opravdu dobrým řidičem, dopouštíte se každodenně chyb, které mohou ohrozit nejen vás, ale i ostatní účastníky provozu. O které chyby jde?

Nevěnujete dostatečnou pozornost řízení

Někdy přeladíte rádio, jindy si přečtete textovku, někdy vás zaujme člověk na ulici. To všechno odvádí pozornost jiným směrem, než je aktuální dění na silnici před vámi. Časté rozptylování pak snižuje koncentraci a tím dochází ke snížení obezřetnosti. Naučte se používat ovladače na svém multifunkčním volantu a telefon vyndejte v době, kdy budete stát na parkovišti.

Předjíždíte na nepřehledných místech

Občas se stane, že se na vozovce objeví pomalu jedoucí vozidlo a chcete ho rychle předjet. Pozor ale na nepřehledná nebo nebezpečná místa. Úsměvná rada, ale nespočítatelně otestovaná. Obrňte se trpělivostí a vyčkejte na vhodný okamžik. Rozhodně se vyhněte předjíždění před zatáčkou, se špatným výhledem nebo před horizontem, kde je nejvyšší riziko střetu s dalším vozidlem.

Nedodržujete bezpečnou vzdálenost

Často jsou situace, kdy si nenecháváte dostatečnou vzdálenost od vozu před vámi. Nejčastěji je to v koloně nebo u pomalu jedoucího vozu, který chcete co nejrychleji předjet. V takových situacích ale ohrožujete především sebe. Mohou nastat situace, kdy řidič před vámi prudce zabrzdí, a vy nemáte čas reagovat. Jaká je optimální vzdálenost? Obvykle dvou sekund, na kluzkém povrchu se doporučuje pět sekund.

Nerespektujete nejvyšší povolenou rychlost

Jezdíte po své trase roky a najednou vidíte sníženou rychlost z 90 na 70 km/h? Možná si řeknete, že tenhle úsek znáte a proto nemusíte dopravní značku vůbec řešit. Jenže každá značka má své opodstatnění, proto všem věnujte maximální pozornost. Většinou se umisťují před nepřehlednými křižovatkami nebo do míst, kde může nastat nečekaná situace. Sundat na chvíli nohu z plynu v tu chvíli neuškodí.

Jezdíte stále stejným stylem jízdy za všech podmínek

Ne nadarmo řidiči musí podle zákona přizpůsobit jízdu stavu vozovky, která je místy rozbitá, v létě někdy mokrá, v zimě namrzlá či zasněžená. V těchto případech se stane vůz často neovladatelným. Snižte rychlost jízdy při zhoršených podmínkách, dbejte bezpečného rozestupu mezi vámi a vozem před vámi a buďte vždy ve střehu.

Zdroj fotografií: ahchealthenews.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva