Které značky aut dostávají nejvíce pokut? Výsledky řidičům otevřely oči, BMW to kupodivu není

Majitelé jedné skupiny automobilů jsou nejčastěji v hledáčku policie a dostávají nejvíce pokut. Bourají ale řidiči nudných a levných automobilových značek.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Existuje vztah mezi značkou automobilu a počtem pokut? Na první pohled by se dalo by se říct, že neexistuje, ale opak je pravdou. To ukázala analýza německé společnosti Check24, která se zabývá pojišťováním motorových vozidel. Společnost sbírá dlouhodobě data z pojištění a vypracovává statistiky, ze kterých jsou zajímavé závěry. Která auta nejvíce bourají a která zase ne?

Řidiči luxusích aut dostávají pokuty, ale nebourají

Je to možná očekávatelné, ale nejvíce pokut dostávají majitelé luxusních aut. A za co? Nejvíce pokutovaní řidiči podle analýzy Check24 jezdí automobily značky Porsche. Mají o cca 50 % více pokut nad běžný průměr. Za nimi jsou řidiči značky Land Rover a na třetím místě jsou majitelé automobil značky Saab.

iZdroj fotografie: Míra Fořt pro AutoŽivě

V TOP 5 nechybí automobily, respektive řidiči značky Jeep, za ním je BMW a Audi. Pro nás tradiční značka Škoda se drží jen velmi lehce nad průměrem. Kdo naopak dostává pokut nejméně? Trend klesá s atraktivitou modelů a značek, takže nejméně pokutovaní jsou řidiči automobilů značky Nissan. Následuje francouzský Renault, pak je další nudná značka Suzuki a Dacia.

Kdo nejvíce bourá? Řidiči značek Lancia a Dacia

Je to všechno tak jednoznačné? Ne, není, protože podle statistik nejméně bourají právě nejvíce pokutovaní řidiči Porsche. Ti byli o 43 % pod průměrem. To znamená, že majitelé Porsche jezdí sice rychle a sbírají pokuty, ale bourají nejméně. Je zřejmé, že počet udělených pokut nijak nesouvisí s množstvím dopravních nehod.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Zmínění řidiči značky Nissan jsou s nehodovostí pod průměrem, ovšem řidiči značky Dacia už vykazují vyšší než průměrný počet nehod. Vše se dá tedy zjednodušeně shrnout do prohlášení že čím dražší, luxusnější a rychlejší auto, tím více pokut jeho řidič dostává. A naopak, čím levnější auto, tím méně pokut řidič za jeho volantem dostane, ovšem je účastníkem velkého množství dopravních nehod. 

Platí podle vás, že řidiči BMW jsou agresivní?

Zdroj: Check24
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články