Několik způsobů, jak řidič může zjistit stav svého bodového konta snadno a zdarma

Pátráte po stavu vašeho bodového konta? Existuje hned několik způsobů, jak zjistit, jak si jako řidič aktuálně stojíte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Body za vaše řidičského schopnosti (přestupky) narůstají od nuly, neodčítají se. A v případě vybodování vám přijde oznámení buď poštou, nebo do datové schránky. Stav bodového konta je pro každého řidiče důležitá informace a dá se zjistit hned několika způsoby. Kromě pošty například i online z domova. Ačkoli je bodový systém v ČR v platnosti už od roku 2006 – konkrétně od 01. července – hodně řidičů stále nemá jasno v tom, kde získat aktuální informace o svém stavu.

Čistý start je vždy a pouze nula

Ohledně bodového konta existuje základní mýtus, že čisté konto je vlastně plných dvanáct bodů. Jenže opak je pravdou, tedy že čisté konto je na nule. Takový stav má čerstvý držitel řidičáku nebo ten, kdo jednoduše neporušuje předpisy. Trestné body se pak vždy a pouze načítají, a konkrétní počet lze zjistit ve chvíli samotného řešení přestupku s policistou. Třeba pokud jste těsně před zabavením ŘP; jedná-li se ale o váš první přestupek, nemusí vám je vůbec říkat a budete si muset stav zjistit jinak.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Body za dopravní přestupky nikdy nerozdává přímo provádějící policista, jedná se o povinnost úřadu, kterému tento úředník přestupek ohlásí. Úřad eviduje body v dokumentu karty řidiče a je to právě jeho úředník, kdo má povinnost řidiči sdělit stav jeho konta. V případě, že o sdělení počtu bodů požádáte příslušný úřad, má na rekaci 30 dnů; i když většinou to jde na počkání (trefíte-li se do úředních hodin).

Když je to zdlouhavé a zabírá to zbytečný čas

Zdlouhavá je ostatně jakákoli aktivita vyžadující kooperaci našich úřadů, nota bene pokud se jedná o vaši fyzickou účast v jejich sídle. Naštěstí jsme v 21. století a existují i jiné metody, jak si stav konta ohlídat. Prvním z nich je proslulý Czech Point, který je už naštěstí na většině poboček České pošty. Stačí předat na přepážce řidičák s tím, že chcete znát stav svého konta, které je vám za poplatek vytištěno. Provést to můžete sám nebo pomocí určeného zmocněnce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rok 2019 přinesl nejpohodlnější způsob, protože je možné zjistit stav konta online, konkrétně přes státní web Portál občana. Abyste získali přístup, potřebujete nejnovější verzi občanského průkazu s čipem a také čtečku tohoto čipu. Jednodušší je ovšem přihlášení přes datovou schránku, která současně identifikuje žadatele o výpis. Kromě stavu vašeho bodového konta najdete na portálu také soupis vašich dopravních přestupků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články