Nekontrolujte jenom množství provozních kapalin. Zaměřte se i na jejich exspiraci! Proč?

                   

Jistě ještě z autoškoly znáte onu univerzální poučku o tom, že před každou jízdou byste měli zkontrolovat stav provozních kapalin. Také jistě znáte i servisní intervaly spojené s výměnou vašeho oleje. Potom tu je ještě jedna věc, na kterou se ale celkem často zapomíná. I jednotlivé provozní kapaliny mají určitou dobu exspirace. Co to pro vás znamená? Poměrně důležitou věc.

Co většina majitelů aut dělá za chybu?

Je to jednoduché. Stav provozních kapalin sice sledují, ale když zjistí její úbytek, tak ji pouze dolijí a dále nic neřeší. Z hlediska splnění potřeby vozu je vše v pořádku. Pozor však na to, co se s ním může dít dlouhodobě. Pokud není provozní kapalina kompletně jednou za čas vyměněna, může dojít k tomu, že takzvaně „projde“. Tedy nastane doba její exspirace, což se může negativně podepsat na její kvalitě.

Provozní kapaliny po exspiraci mohou poškodit autu

Pamatujte na to, že provozní kapalina které vypršela exspirace bude mít jiné vlastnosti, než ta nová. Je to jednoduše dáno jejím stárnutím, které se následně projevuje tím, jaké má schopnosti a vlastnosti. Je jasné, že tento stav nenastává hned druhý den po tom, co dané datum nastane. Vše přijde až později, ale přijde. Mnoho řidičů si něco takového vůbec nepřipouští.

Jako příklad tu může být chladicí kapalina, jejíž nekvalita může vést k horšímu chlazení motoru. Nezapomínejme také na olej, který zase směřuje k daleko horšímu mazání motorových částí. Problémy mohou nastat také s brzdovou kapalinou a tedy i horšími účinky samotných brzd.

Co sledovat a co dělat?

Pokud jste si tento problém také neuvědomovali, je nejvyšší čas začít mu věnovat pozornost. A jak konkrétně? Pokud doma ještě máte obaly se zbytky provozních kapalin, zkontrolujte dobu použitelnosti. Jestliže lhůta pro použití vypršela, je na místě kompletní výměna kapaliny ve vašem voze. Pokud nevypršela, zapište si dané datum ať víte, kdy je na výměnu čas. A také nekupujte provozní kapaliny do zásoby. To udělejte až ve chvíli, kdy skutečně dojdou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články