Některé oleje mohou zničit motor. Je třeba hledět na několik parametrů

                   

Ani ty nejmodernější spalovací motory se neobejdou bez motorového oleje. I ten ho ale může zničit, pokud do vozu nalejeme ten špatný. I když se to na první pohled nemusí zdát, tak výběr oleje je velmi důležitý. Když do motoru nalejeme ten špatný, je to sice o trochu lepší než kdyby tam nebyl žádný, ale i tak si zaděláme na mnoho problémů.

Důležitá je i viskozita

Pokud je věc, na kterou bychom měli hledět jako první, je viskozita oleje. Už dávno to nejsou velmi tuhé hmoty, které se pomalu táhnou. Je tomu přesně naopak. Oleje mají dnes velmi dobrou viskozitu, a přesto nabídnou skvělé vlastnosti mazání. Moderní motorové oleje by měly být tekuté. A to nejenom při teplotách nad nulou. Jejich viskozita by neměla nijak výrazně klesat ani v zimě, při teplotách pod bodem mrazu. I toho je dobré si všímat.

Hleďte na označení oleje

Druhou věcí, kterou byste si měli všímat, je označení oleje. Dnes se dá na trhu najít celá řada variant. Ale jak se v nich vyznat? Je to jednoduché. Podívejte se třeba do servisní knížky vašeho vozu, do návodu, nebo oslovte prodejce či výrobce. Každý producent automobilů ke svému vozu doporučuje oleje s jasnými označeními. Toho se drže a používejte jenom ty, které výrobce předepisuje. Budete mít stoprocentní jistotu, že kupujete ten správný.

Roli hraje i výrobce

Pozor na to, od jakého výrobce olej máte. I tady platí, že dva oleje se stejným označením, ale od různých výrobců, mohou být různých kvalit. Pokud jde o pochybnou, ne moc dobře hodnocenou značku, tak sice do vozu lijete olej takový, který je správný, ale zároveň není až tak kvalitní. A to znamená jediné. Svému motoru zbytečně ubližujete.

Dodržujte i předepsané množství nebo intervaly

Na závěr nezapomeňme připomenout i to, že olej splní svou funkci jedině ve chvíli, kdy ho bude v motoru předepsané množství, ale i ve chvíli, kdy bude měněný v požadovaných intervalech a budou tak zachovány jeho vlastnosti.

Zdroj: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články