Německá snůška lží při koupi ojetého auta. Zatajené závady, arogantní privát na kameru

Některé prodejce člověk po telefonu (natož po e-mailu) zkrátka neodhadne. Stejně jako neodhadne závady, které se skrývají na autě „v perfektním stavu“.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem David Kubrt
                   

Je tady další video Davida Kubrta a další ukázka toho, na co se dá „natrefit“ při nákupech ojetin v Německu. Aneb jak velmi snadno doslova a do písmene vyhodíte několik tisíc korun z okna (a jeden den času) za dlouhou cestu pro vysněný automobil, který nakonec tak vysněný není. A bydlel v něm pravděpodobně nejen člověk, ale i jeho psí kamarád, a nakonec vám někdo poradí, ať si koupíte Mercedes. Když sám přijel ve Fordu. To opravdu chcete, přesně kvůli tomu jste se do toho Německa trmáceli. Tak se na to aspoň pojďte s námi podívat.

Kde se sejdeme? No přece u OBI

Už úvodní minuty videa dokážou leccos naznačit. Kde že se to setkáme? U OBI? Ne, díky, asi opravdu nechci. Obchody u OBI, stejně jako na parkovišti jakéhokoli supermarketu, zavání již od samého začátku minimálně snahou o anonymitu nebo utajení čehosi. Pravda, ne všichni bydlíme v zámcích 42+1 a ne všichni se chceme chlubit zastrčeným panelákem někde v rohu sídliště. Ale jestli něco opravdu přidá na důvěryhodnosti, je to to, když „pan domácí“ vyjde v bačkorách před dům a prodávané auto stojí vedle v garáži.

iZdroj fotografie: Se souhlasem David Kubrt

To už od samého počátku vzbuzuje pocit, že nikdo nechce nic utajit a věci se mají přesně tak, jak jsou uvedeny v předchozí komunikaci. Ta v tomto případě slibovala „vůz v perfektním stavu“, nedávno provedený servis za 1 300 eur (cca 30 000 Kč) a samé další skvělé věci. Ford S-Max je jeden z opravdu povedených modelů. Není divu, že dobré kousky se dlouho v nabídkách neohřejí a pro ty opravdu excelentní se vyplatí i kus po Evropě zajet. Což byl pravděpodobně i tento případ a zbožné přání kupce. Jaká však byla realita?

Čekali jste „perfektní stav“? Tak to jste čekali špatně

Jak již asi tušíte, zcela odlišná od slibů. Hned prvním Davidovým postřehem při příjezdu k OBI a spatření auta bylo to, že mu chybí originální „pokličky“, krytky středových otvorů na litých kolech. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale když už za něco chci desítky tisíc euro (a novější S-Max minimálně aspoň jednu tu desítku tisíc euro stát bude), tak snad přijedu k Fordu a ty čtyři plastová víčka za pár euro koupím, aby auto vypadalo dobře. Ale tvrdit o něčem, jak je to zcela top a bez chyb, a hned na první pohled toto nemít, je lehce zavádějící.

iZdroj fotografie: Se souhlasem David Kubrt

Jenže víčky to neskončilo. Nemám nic proti zvířátkům, naopak, sám mám doma aktivní zvěřinec. Ale dokážu naprosto pochopit ty, co to zkrátka mají jinak. Někdo má alergii, někdo jen necítí žádné nadšení z olizování psím jazykem nebo devastace gauče kočičími drápky. Z toho posledního pochopitelně nejásám ani já. A stejně tak chápu ty, jimž psí zápach v autě zkrátka nevoní a nechtějí nacházet stopy po psím kamarádovi na každém centimetru interiéru. Tady to, žel, asi bylo podobně, byť majitel se dušoval, jak to „celé čistil“. Asi málo.

Dostanu do posledního centu, co chci. Jinak táhněte

A k tomu ještě slyšíte poněkud příkré vyjádření, jak nemáte ani omylem čekat, že by snad někdo něco zlevnil, jak zkrátka chce svoji cenu a tu také dostane. A jak by Forda od něj koupili u oficiálního zástupce, ale o tisíc euro levněji. Čili vám žádné slevy dávat nebude. A zakáže se připojit diagnostikou do palubního systému, nefunkční kouli okomentuje lakonicky „že to nepoužívali, protože vozili horská kola“. Tak moment, kde to jsme? Bavili jsme se snad o autě v perfektním stavu, nebo ne?

iZdroj fotografie: Se souhlasem David Kubrt

Právě. Právě, že jen bavili. Aneb papír (i ten digitální) snese všechno. A i v době fotek s vysokým rozlišením potřebujete někoho na jejich případnou analýzu, pokud ty fotky mají něco skrýt (a skrývají). A stejně tak disponovat schopností odhalit více z mluveného i psaného projevu. Ne každý je však mistr ve čtení mezi řádky a ne každému je dána intuice a empatie do té míry, aby se mu ze střípků složil jasný obraz, na jehož konci bude „ANO, chceme to“, nebo „NE, nebrat ani omylem“.

Slibotechny Made in Germany, GmbH

Navíc můžete potkat někoho, kdo bude v telefonu neuvěřitelně přesvědčivý a slíbí vám „hory i s horákama“, aby pak na místě čekal šrot. Proto je prohlídka předem tak cenná, i když dopadne tak, jak dopadla tady. Slyšet totiž po všech těch chybách, které na autě byly, to, že si „máte koupit Mercedes, a ne Forda“, je opravdu na jednu jedinou věc: otočení se na místě. A to ještě David Kubrt řekl „Danke, tschüss“. Nejeden z nás by si možná neodpustil peprnější poznámku na prodejce aut v „perfektním stavu“. Co byste mu řekli vy?

Co byste řekli podobně „serioznímu“ prodejci?

Zdroj: David Kubrt
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články