Německo bojuje proti emisím, Stuttgart bude bez dieselů. Lidé se musí zbavit ani ne 5 let starých aut

Osobní automobily s naftovým motorem emisní třídy EURO 5 a horší se již nedostanou do Stuttgartu, tamní spolková republika omezuje jejich provoz.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Již dříve byl ve zmíněném německém městě prakticky zakázán vjezd všem osobním automobilům euronormy 1 až 4. Nyní se omezení rozšiřují i na vozidla emisní normy 5, a to na velmi rozsáhlém území Stuttgartu. Právě toto město je přitom známé jako sídlo známých automobilek, jako je Mercedes Benz nebo Porsche.

Se starším dieselem už se do města nedostanete

V roce 2019 se ve spolkové republice Baden-Württemberg uzavřelo mnoho oblastí pro EURO 4 a horší. Do této zákazové zóny patřil téměř celý Stuttgart s několika přilehlými venkovskými oblastmi. Na podzim loňského roku došlo k rozšíření a na velké části města je zakázán provoz osobních automobilů euronormy 5.

iZdroj fotografie: Unsplash
Stuttgart je pravděpodobně největší zastavěnou oblastí světa s tímto omezením, přitom zde sídlí několik automobilek, např. Mercedes Benz.

Podle posledních statistik do této kategorie patří i relativně nová auta, často ani ne 5 let stará. Postihuje to oblast o rozloze nějakých 207 kilometrů čtverečních je vyhlášeno za zónu ochrany životního prostředí. Tento pojem však tamní legislativa nijak nevysvětluje a není ani podložen žádnou studií nebo průkazným výzkumem.

Alespoň si občané vymění auta za novější, říká město

Stuttgart zavedl zákaz na základě studie, která zkoumala jeden z nejzatíženějších úseků v širokém okolí. Konkrétně se jednalo o část dálnice B 10 spojující města Eppelborn a Neusäß, po níž se za den proženou mraky nákladních aut. Na ta se však zákaz nevztahuje, ten postihuje jen majitele osobních vozidel.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zákaz by měl podle Bádensko-Württemberské vlády motivovat občany ke koupi novějších vozidel.

Město v tom vidí mimo šanci, jak zredukovat množství oxidu dusíku v okolí také příležitost, jak pomoci ekonomice. Obyvatelům Stuttgartu bylo řečeno, že by mohli potížím předejít koupí novějšího vozu, který vypouští méně zplodin. Někteří se však hodlají ještě bránit žalobou z důvodu nepřiměřeného zásahu podloženého neobjektivní prognózou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva