Do Stuttgartu se s dieselem dostanete už jen stěží

Německo bojuje proti emisím, Stuttgart bude bez dieselů. Lidé se musí zbavit ani ne 5 let starých aut

Osobní automobily s naftovým motorem emisní třídy EURO 5 a horší se již nedostanou do Stuttgartu, tamní spolková republika omezuje jejich provoz.
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Již dříve byl ve zmíněném německém městě prakticky zakázán vjezd všem osobním automobilům euronormy 1 až 4. Nyní se omezení rozšiřují i na vozidla emisní normy 5, a to na velmi rozsáhlém území Stuttgartu. Právě toto město je přitom známé jako sídlo známých automobilek, jako je Mercedes Benz nebo Porsche.
Se starším dieselem už se do města nedostanete

V roce 2019 se ve spolkové republice Baden-Württemberg uzavřelo mnoho oblastí pro EURO 4 a horší. Do této zákazové zóny patřil téměř celý Stuttgart s několika přilehlými venkovskými oblastmi. Na podzim loňského roku došlo k rozšíření a na velké části města je zakázán provoz osobních automobilů euronormy 5.

iZdroj fotografie: Unsplash

Stuttgart je pravděpodobně největší zastavěnou oblastí světa s tímto omezením, přitom zde sídlí několik automobilek, např. Mercedes Benz.

Podle posledních statistik do této kategorie patří i relativně nová auta, často ani ne 5 let stará. Postihuje to oblast o rozloze nějakých 207 kilometrů čtverečních je vyhlášeno za zónu ochrany životního prostředí. Tento pojem však tamní legislativa nijak nevysvětluje a není ani podložen žádnou studií nebo průkazným výzkumem.

Alespoň si občané vymění auta za novější, říká město

Stuttgart zavedl zákaz na základě studie, která zkoumala jeden z nejzatíženějších úseků v širokém okolí. Konkrétně se jednalo o část dálnice B 10 spojující města Eppelborn a Neusäß, po níž se za den proženou mraky nákladních aut. Na ta se však zákaz nevztahuje, ten postihuje jen majitele osobních vozidel.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zákaz by měl podle Bádensko-Württemberské vlády motivovat občany ke koupi novějších vozidel.

Město v tom vidí mimo šanci, jak zredukovat množství oxidu dusíku v okolí také příležitost, jak pomoci ekonomice. Obyvatelům Stuttgartu bylo řečeno, že by mohli potížím předejít koupí novějšího vozu, který vypouští méně zplodin. Někteří se však hodlají ještě bránit žalobou z důvodu nepřiměřeného zásahu podloženého neobjektivní prognózou.

118 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 636 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Desetiletí byly schované, nyní budou historické letouny opět k vidění
Události247.cz
V Česku zemřely za první 3 měsíce desítky tisíc lidí. O polovinu více než je průměr
VědaŽivě.cz
Astronomové zachytili jasně modrý vesmírný úkaz
adbz.cz
Černá plíseň se běžně vyskytuje v řadě domácností, přitom způsobuje závažná chronická onemocnění