20 elektrických autobusů shořelo na popel ve stejný den. Je vůbec elektrifikace MHD dobrý a bezpečný nápad?

Že elektromobily nejsou přinejmenším prozatím tak bezpečné, jak se zdají, potvrdila německá média. Připravte se na éru elektrifikace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Německá média informovala svět o tom, že se v jejich zemi objevuje stále více případů, kdy se během nabíjení elektrobusů pokazí baterie a vozy následně začnou hořet. Je tedy pravděpodobné, že ačkoliv se elektrifikace čím dál tím více používá v dopravě, výrobci mají neustále co zdokonalovat. Na začátku měsíce například shořelo ve Stuttgartu během jednoho takového požárů 20 elektrických a hybridních autobusů. V čem by tedy mohl být problém?

Bezpečnost hybridů a elektromobilů 

Co se týče automobilového průmyslu, je to právě elektrifikace, která je poslední dobou nejvíce řešeným tématem. Jde především o vadné baterie, v důsledku čehož mohou zapříčinit velmi tragické události. Již v minulosti byly zaznamenány případy, kdy elektromobil začal během nabíjení sám od sebe hořet. Co ale teprve elektrobus, který vyvolá požár v depu spolu s mnoha dalšími těmito vozidly? Taková situace napáchá spoustu škody a navíc se poměrně těžko řeší. Výsledkem jsou tak ztráty v řádech desítek milionů. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak takovým tragédiím předejít? Výrobci elektrobusů by měli na každém vozidle provést servisní akci a důkladně je otestovat. Poté musí spolupracovat také městské úřady, které zkontrolují nabíjecí stanice v jejich regionu a ověří jejich bezpečnost.

Nakonec jsou to právě depa, jejichž majitelé by měli investovat do speciálních hasicích systémů. Bez těchto kroků budou požáry pravděpodobně neustále pokračovat a městské úřady tak budou muset počítat s mnoha ztrátami. Je navíc velké štěstí, že se podobná situace ještě nestala při převozu cestujících.

Chcete si koupit elektromobil? 

Požáry hybridních nebo elektrických automobilů jsou samozřejmě velmi vzácné. Pokud však plánujete koupi takového vozu, je důležité se ujistit, zda máte dobrou pojistku, která v případě požáru během nabíjení pokryje škodu. Také byste měli zvážit, zda zakoupit speciální hasící přístroje v blízkosti nabíječky, či zde rovnou upevnit detektor kouře. Pokud je to možné, nikdy nenabíjejte vůz v době, kdy spíte. Nejlepší je mít věci pod kontrolou, a proto byste se podle toho měli zařídit.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Samozřejmě není nutné, abyste se nyní báli zakoupit si elektromobil. Je velmi vzácné, když se takový vůz porouchá, nebo v nejhorším případě začne hořet. Technologie jde neustále dopředu, a proto je také čím dál více bezpečná. Je však samozřejmostí, že se v menším měřítku stane něco špatného, ale to je všude. Důležité je být obezřetný a vyvarovat se případných potíží, nebo na ně alespoň být připraven. 

Je podle vás elektrifikace MHD dobrý a bezpečný nápad?

Zdroj: WELT

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Tomáš Englas

Zobrazit další články