Tyto neobvyklé dopravní značky u nás nezná 99 % řidičů: Mohou být kdekoliv. Kdo je poruší, přijde o peníze, nebo rovnou o auto

Značka vypadá jako zákaz stání, ale je na ní nějaká bílá čára. Kdo ji nezná, riskuje při porušení pokutu. Co tedy dělat?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Je to stále dokola a platí to zejména v době dovolených. Řidiči cestují napříč Evropou a musí znát dopravní předpisy nejenom ve své domovině, ale i v zemích, přes které jedou. Většina pravidel je v rámci EU stejná či vyloženě podobná, ovšem jsou oblasti, jež se mezi jednotlivými zeměmi liší. A podobné je to i u dopravních značek. Kruhový objezd pozná podle svislého dopravního značení asi každý nejen v ČR, ale i ve Francii, Německu nebo Polsku.

Značky, které řidiči neznají, jim mohou přinést pokuty

Ale co značky, které u nás nejsou obvyklé, nebo vůbec neexistují? I ty by měl řidič znát. Pokud tomu tak není, hrozí mu potíže. Značky, jež patří mezi ty pro nás neznámé, jsou na polských silnicích vedeny pod kódovým označením B-37 a B-38. Minimálně polovina českých řidičů pravděpodobně nebude vědět, o co jde. Značky informují o zákazu parkování v liché a sudé dny v měsíci. B-37 a B-38 jsou značky, jež mohou způsobit zmatek mezi řidiči, kteří se s nimi setkají.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oba typy značek mají modré pozadí s jednou nebo dvěma svislými čarami a červeným přeškrtnutím. Na první pohled mohou být zaměněny za běžné zákazy stání a zastavení, ale mají specifický význam. Značka B-37 s jednou svislou čarou označuje zákaz parkování vozidla déle než 1 minutu v liché dny v měsíci (1, 3, 5, 7 atd.). Značka B-38 se dvěma svislými čarami znamená totéž, ale pro sudé dny (2, 4, 6 atd.). Tyto značky platí v době od 0:00 do 21:00, což znamená, že v této časové periodě je zakázáno parkovat na místech označených těmito značkami.

Cože, policie kontroluje pneumatiky? Prázdninová cesta se tak může prodražit, je to za pokutu! Raději si normu zapamatujte

Proč jsou tyto značky tak specifické a jaký je důvod zákazu parkování v liché a sudé dny? Tyto značky se často používají k usnadnění odvozu odpadu nebo doručování zásob do obchodů. V době od 21:00 do 0:00 mohou řidiči vozidla přemístit na druhou stranu ulice, což umožní čištění nebo doručování na opačném chodníku. Porušení předpisů stanovených značkami B-37 a B-38 je trestáno pokutou v přepočtu 500 Kč a přičtením 1 trestného bodu.

Nevědomost hříchu nečiní, zde neplatí – odtah, nebo pokuta?

Navíc hrozí odtah vozidla na depozitní parkoviště s náklady kolem 4 000 Kč a dalších 300 Kč za další den pobytu na odtahovém parkovišti. Jinak řečeno, řidič s prohřeškem buď dostane pokutu a zaplatí peníze, nebo dočasně přijde o své auto. Existuje ale výjimka. Značky B-37 a B-38 neplatí pro osoby se zdravotním postižením, které řídí vozidlo, ani pro řidiče přepravující tyto osoby. Tak pozor při cestách přes polské hranice.

Znáte tuto dopravní značku?

Zdroj: Auto Swiat
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články