Nepodceňujte rizika, která číhají na silnicích za deště či mlhy

                   

Málokdo si uvědomuje, že konec léta a nástup podzimu a zimy s sebou přináší naprosto jiné podmínky na silnicích. Měsíc říjen například patří k jedněm z nejhorších ve statistikách nehodovosti. Řidiči skutečně nástup podzimu podceňují a neuvědomují si rizika horšího počasí. Zkrátka jsme ještě často naladěni na letní slunné dny. S nástupem podzimu se přitom kromě nepříznivého počasí zhoršuje viditelnost, a to i kvůli změně času, která přichází vždy náhle.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Horší viditelnost, mokré silnice nebo námraza

Možná si říkáte, že je to problém spíše „svátečních řidičů“, ale zdaleka tomu tak není. Sice platí, že „sváteční řidič“ je vcelku ohroženou skupinou, protože často vyjede po dlouhé době na delší trasu, kterou obvykle nejezdí. O to pomaleji mu trvá adaptace na nepříznivé podmínky na pozemních komunikacích. Pokud jsme hovořili o tom, že jeden z nejhorších měsíců je říjen, tak mu zdatně konkurují samozřejmě Dušičky a Vánoce. To je dáno jednak významným nárůstem provozu na silnici, ale právě také zapojením méně vyježděných řidičů do provozu. Na pozoru se musejí mít ale také řidiči, kteří toho najezdili už opravdu hodně, protože zde zase přichází riziko určitého podcenění. Překvapit vás může:

  • Rychlé stmívání
  • Mlha jako mléko
  • Listí na silnicích

Podzim a zimní měsíce přinášejí rychlé stmívání, kdy je nejen dříve tma, ale tma nastoupí tak nějak rychleji. Do toho se mohou přidat jevy, jako je mlha nebo zhoršit viditelnost za deště. Taková hustá mlha dokáže v mnoha případech skutečně překvapit. Na podzim se může objevit na silnici také velmi nepředvídatelné mokré listí, na kterém vám to může velice snadno ujet.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Neupadněte do stereotypu

Zkušený řidič má tendenci brát jízdu jako rutinu. Ono to tak skutečně je, do té doby, než přijde něco překvapivého, což může být právě počasí. A než se nadějeme, malér může být na světě. Proto je nutné za všech okolností si uvědomovat zhoršení počasí, horší viditelnost a s tím související nebezpečí, kdy nevidíme tak dobře nebo tak daleko jak bychom chtěli a nedokážeme tak dobře předvídat a reagovat. Proto v takových situacích vždy raději dejte nohu z plynu. Vyplatí se to a nic to nestojí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články