Policie načapala nepřipoutaného řidiče, nyní mu hrozí dva roky za mřížemi. Jak je to vůbec možné?

Dopravní policisté vratislavskému řidiči zadrželi řidičský průkaz a nyní čeká na soud. To, že neměl bezpečnostní pás, byl jeho nejmenší problém.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Když dopravní policisté v polské Vratislavi zastavili řidiče Toyoty, zdálo se, že jeho největším problémem je, že není ve voze připoutaný. Nebyl to ale jediný přestupek, kterého se dopustil. Z vozidla byl cítit alkohol, a tak se policisté rozhodli přistoupit k dechové zkoušce. Výsledek? Muž řídil se dvěma promile alkoholu v těle.

Řidiči pod vlivem alkoholu přeceňují své schopnosti

V praxi se policisté často setkávají s tím, že motoristu zastaví kvůli menšímu přestupku a během kontroly odhalí mnohem závažnější porušení platných předpisů. Tím byl i muž ve Vratislavi. Když člověk pod vlivem alkoholu usedne za volant, je to patrné ze stylu jeho jízdy. Řidiči pod vlivem alkoholu si tolik neuvědomují bezpečnostní pravidla silničního provozu a mají sníženou schopnost reagovat na dopravní situace.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ilustrační fotografie

Alkohol totiž také ovlivňuje schopnost mozku kontrolovat a koordinovat pohyby těla. Takže řidič na neočekávané situace reaguje mnohem pomaleji. Běžná situace na silnici, kterou za normálních okolností má pod kontrolou, se najednou změní na skrytě nebezpečnou situaci. Podle Besipu si řidič pod vlivem alkoholu myslí, že je lepším řidičem, než ve skutečnosti bývá.

Hrozí mu dva roky vězení

Řidiči „v náladě“ jsou v neposlední řadě i lehkovážnější, takže zapomínají na bezpečnostní pásy, rozsvícení světel nebo telefonují za volantem. To dokazuje i případ řidiče Toyoty. Sedmačtyřicetiletý muž nejenže nebyl připoutaný bezpečnostním pásem, ale policistům nadýchal dvě promile. Podle Besipu při takové hladině alkoholu lidé mají takzvané tunelové vidění. Řidič s 1,8 promile vnímá necelou třetinu prostoru, který má v zorném poli.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ilustrační fotografie

Řidič, kterého načapala dopravní hlídka, se ale rozhodl i v takovém stavu sednout za volant a vydat se na cestu ulicemi Vratislavi. Policisté mu pak znemožnili pokračovat v cestě a zadrželi mu řidičský průkaz. Kvůli řízení motorového vozidla pod vlivem alkoholu stane před soudem. Podle současných polských zákonů mu za bezohlednou jízdu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

Zdroj: Policja

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Veselý

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem