Nerovnoměrné opotřebení brzdových destiček má tyto hlavní příčiny

                   

Brzdy jsou na autě velmi důležité, jelikož jenom díky nim můžeme včas zastavit jak kvůli konkrétnímu manévru, tak kvůli tomu, že chceme zabránit kolizi. Někdy se může stát, že se nám na voze brzdové destičky neopotřebovávají rovnoměrně. Proč se tak děje a dá se tomu zabránit? Podívejme se na výčet hlavních důvodů, proč tomu tak je.

Různá tloušťka brzdového kotouče

Jedním z důvodů, proč dochází k nerovnoměrnému opotřebení brzdových destiček, může být to, že kotouč má po své celé ploše různé tloušťky. A jelikož s ním destičky přicházejí do přímého kontaktu, tak dané nerovnoměrné tloušťky způsobují právě to, že se destička opotřebuje více na jednom a méně na druhém místě.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Problémy s písty

Pokud nefungují správně, zasloužily by výměnu, nebo se na nich objevuje rez nebo jiné nečistoty, může to znamenat, že nefungují správně. V tu chvíli nemusí docházet jenom k tomu, že brzdy hůře brzdí. Dojde také k tomu, že se brzdy mohou více dotýkat kotouče a tak budou opotřebovány více, než na kole druhém.

Špatné vyrovnání

Primárně jde o špatnou práci mechanika, nebo vás samotných při výměně. Pokud jsou vyrovnány správně a v ose, neměl by být problém s jejich rovnoměrnou opotřebovaností. V opačném případě může dojít k tomu, že se opotřebují nerovnoměrně.

Nečistoty na kotoučích a destičkách

Důvodem nerovnoměrného opotřebení mohou být také různé nečistoty na kotoučích a destičkách. A nemusí se vždy jednat jenom o běžný prach a další nečistoty ze vzduchu. Může jít třeba i o různé vrstvy čističů a maziv, které na náš brzdový systém naneseme, když se o něho chceme starat.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Pokřivený kotouč

Hlavně u levnějších brzdových kotoučů může docházet k tomu, že z výroby, nebo postupným používáním ztrácí svou kvalitu a mohou se křivit. To se následně může podepsat opět na tom, že vaše brzdové destičky budou opotřebovávány nerovnoměrně.

Různé druhy brzdových destiček

Jsou na jednom kole opotřebované a na druhém jako nové? Také to může být tím, že na každém z nich jste použili jiného výrobce, a tedy různou kvalitu. Ta se může celkem lišit, což se podepíše i na rychlosti toho, za jak dlouho, tedy po kolika kilometrech se opotřebují.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články