Nestačí vám výkon nejsilnější verze Arteonu? ABT přichází s řešením

                   

Tohle praktické coupé, resp. liftback od Volkswagenu vychází z továrny se stejným motorem, jaký můžeme nalézt u Golfu R, ale je vyladěn pouze na 280 koní, nikoliv na 310. Mluvíme tady o motoru 2.0 TSI, který je nejsilnější v nabídce. Tohle určitě mnoho lidí zarazilo, protože předchůdce Arteonu, CC, jste mohli mít i ve verzi 3.6 V6 s výkonem 300 koní. A protože Arteon nabral malinko i na hmotnosti, resp. velikosti, je o trošičku pomalejší než ekvivalentní Passat. Tohle se odborníkům z ABT nepozdávalo a proto se pohráli se softwarem Arteonu.

Pohrání se softwarem v tomhle případu není metafora. Inženýři z ABT dostali z dvoulitrového přeplňovaného motoru výkon až 336 koní a 420 Nm jen díky zásahu do elektroniky, žádné změny ve výfukovém systému a podobně. S tímhle výkonem zvládne tohle vozidlo vystřelit z nuly na stovku pod 5,5 sekundy.

Možná se vám to nezdá nějak zvlášť rychlé, ale ve sprintu si hravě poradí s Mercedesem CLS 250 i 350. Problémy by mohl nadělat až model CLS 400, ale tam musíme brát do úvahy fakt, že 400ka je vybavena 3,5 litrovým V6 biturbem. Kdyby bylo i tohle málo, Arteon lze pořídit i v speciální úpravě od HGP se šíleným výkonem 480 koní, ale o tom tenhle článek samozřejmě není. CEO firmy ABT, Hans-Jurgen Abt, tvrdí, že výkon narostl o solidních 20 procent a to s absolutní stálostí a nezměněnou životností.

Co se týče exteriéru, tam je to tradiční písnička v podání ABT. Žádné přehnané nárazníky a spojlery, v tomhle případě byl dokonce zanechán originální továrenský R-Line body kit od Volkswagenu. Kola byla změněna na 19 palcová s rozměrem 245/40. ABT tvrdí, že tohle auto bylo testováno i s 20 a 21 palcovýma kolama. Standardní pružiny byly nahrazeny sportovními a podvozek byl snížen o několik milimetrů.

A pro milovníky Škody máme dobrou zprávu. Přesně tohle vyladění softwaru nabízí ABT i pro model Superb. Cena za tohle všechno vychází přibližně 150 000 Kč.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná