Špatný odhad kaluže se může pekelně prodražit. Auto při průjezdu vodou trpí více než se zdá

I když si myslíte, že louže není hluboká a že zdejší terén znáte, je lepší jí vždy objet. Voda může poškodit některé součástky vašeho vozu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S podzimním počasí přichází i problémy, které mohou potkat každého majitele vozu. Počasí se rychle mění, chvíli svítí sluníčko za pár minut prší. Vzhledem k chladnému počasí a častému dešti je na místě, abyste byli ostražití a dodrželi několik zásad. Vyhnete se tak zbytečným nákladům na opravu vašeho auta.

Nenajíždějte zbytečně do kaluží

Nikdy s autem nevjíždějte do velkých kaluží. Nevíte totiž, co se pod vodou ukrývá. Louže může být mělká, ale i hluboká. Pod vodou se může skrývat i velká díra a poškozený asfalt. Je opravdu těžké posoudit, co se pod vodou ukrývá. Pokud je to tedy možné, louži objeďte. Vyhnete se tak problémům a zbytečným nákladům na opravu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Najděte jinou a bezpečnější cestu

I když si myslíte, že místní terén znáte a domníváte se, že louže je jen pár centimetrů hluboká, je lepší se jí vždy vyhnout. Vždy je lepší louži objet než toho pak litovat. Moderní automobily mají mnoho elektronických součástek, a proto je lepší předcházet vniknutí vody a vlhkosti do motoru. Kaluž vždy objeďte, i kdybyste si měli zajet o pár set metrů dál. Náklady na cestu jsou oproti nákladům na opravu mizivé.

Poškození částí automobilu

Pokud už do louže vjedete, může dojít k poškození některých částí vašeho vozu. Velmi často dojde ke zničení brzdových kotoučů, které jsou ohřáté a náhlá změna teploty může vést k jejich popraskání. Podobné to je i s výfukem. Náhlé ochlazení vodou může poškodit zejména katalyzátor. Voda se může dostat tam kde být nemá a poškodit elektronické části vozu.

iZdroj fotografie: Pexels

Zaplavené části silnice

Jestliže jsou srážky vydatné, může dojít k zaplavení některých částí vozovky. V takovém případě buďte obzvlášť opatrní a tomuto úseku se vyhněte. Každý automobil má maximální hloubku brodění a u osobních vozů je velmi nízká. Hrozí nasátí vody do motoru a tak k jeho poškození. Pokud je vozovka pokrytá vodou, nevidíte, co se pod ní ukrývá. Pod vodou může například být velká díra. Když do ní vjedete, často dochází k poškození kola nebo mechanismu řízení. Voda se dokáže dostat opravdu do všech částí auta a oprava může stát i několik desítek tisíc.

V jakém nejhorším počasí jste museli jet?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Bez Západu by Rusko bylo bez moderních zbraní, samo je totiž vyrobit neumí. Užívá techniku Francie, Německa i dalších zemí
Události247.cz
Události247.cz
Taxík levnější než jízda autobusem: Důchodci nemají ani ponětí, že jim stát poskytne dopravu kamkoliv za pár korun
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejděsivější místo na planetě: Přístup sem má jen pár lidí, běžný člověk by téměř s jistotou zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Psi, které je téměř nemožné vychovat: Některá plemena pro poslušnost nemají předpoklady, mnoho lidí to před koupí neví