Nezávislý odborník poradil, jak zjistit, zda má nabízený ojetý vůz stočený tachometr

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Růst cen nových automobilů s prudkým poklesem příjmů domácností vedl k tomu, že potenciální kupci stále více obracejí pozornost k ojetým vozům. Nákup automobilu na sekundárním trhu je však vždy spojen se značnými riziky. Vůz na prodej může mít vážné závady  nebo oplývá pochybných životopisem. Velká část ojetin na trhu také ukazuje na tachometru méně ujetých kilometrů, než jich má ve skutečnosti za sebou.

Přinejmenším to tvrdí většina odborníků, kteří se specializují na obchod s ojetinami. Podle jejich názoru má stočený počet kilometrů téměř každý druhý ojetý vůz. Prodejce k takovému podvodu motivuje především obtížná postižitelnost takového jednání. A když vezmeme v úvahu, že v roce 2018 bylo na trhu ojetin prodáno 765 000 automobilů, problém je velmi akutní.

iZdroj fotografie: Adobe Stock

Odborníci si však jsou jisti

Bezohledného prodejce je možné identifikovat pomocí databází pomocí čísla VIN, při diagnostice pomocí speciálního vybavení a při kontrole nepřímých známek zvýšeného opotřebení. K detekci „stočeného“ počtu ujetých kilometrů odborníci používají všechny tři způsoby, což umožňuje bezpečně identifikovat více než 80 % případů podvodů.

iZdroj fotografie: Freepik

Potenciální kupující dokáže stočený tachometr identifikovat

Současně dnes přesné a podrobné informace o téměř jakémkoli ojetém voze snadno a za rozumné peníze získat prostřednictvím různých zdrojů na internetu. Databáze různých poskytovatelů těchto služeb obvykle obsahují informace o více než 500 milionech automobilů, které obsahují nejen údaje o ujetých kilometrech, ale také údaje o účasti vozidla při autonehodách, historii servisu a oprav, dokonce i použití v taxislužbách nebo v platformách sdílení automobilů.

iZdroj fotografie: PxHere.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články