Nízký tlak v pneumatikách způsobuje vyšší spotřebu. Budete nemile překvapeni tím, kolik tisíc Kč vyhazujete z okna

Pokud se snažíte ušetřit, můžete začít u svého automobilu. Pravidelnou kontrolou tlaku můžete ročně ušetřit nemalé peníze za palivo a pneumatiky.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Nízký tlak v pneumatikách způsobuje větší deformaci kola a tím pádem i vyšší valivý odpor. To se následně podepíše na spotřebě auta. Málo dofouknutá pneumatika se rychleji opotřebovává a ničí. Což je další investice navíc. Správně nahuštěná pneumatika vám zajistí bezpečí a budete mít jistotu, že v pořádku dorazíte do cíle.

Nízký tlak v pneumatikách

Nízký tlak v pneumatikách způsobí, že se kolo deformuje a to vede k většímu valivému odporu. Čím větší odpor, tím i větší spotřeba paliva. Spotřeba paliva roste exponenciálně. To znamená, že čím je nižší tlak v kole, tím je výrazně vyšší spotřeba. Testy prokázaly, že tlak nižší o 1 bar znamená o 30 % vyšší valivý odpor a až o 5 % vyšší spotřebu paliva.

iZdroj fotografie: Pixabay

Náklady na nové pneumatiky

Za předpokladu, že nová sada pneumatiky vás bude stát 7000 Kč, nedostatečným nahuštěním pneumatiky se sníží její životnost o 1/3, to znamená vyšší náklady o asi 2300 Kč. Pneumatika by měla ideálně vydržet 40–60 tisíc kilometrů v průběhu alespoň 6 let.

Zvýšené náklady na palivo

Dalším nákladem je spotřebované palivo. Německá asociace technických kontrol uvádí, že snížení tlaku o 0,6 baru zvýší spotřebu o asi 4 %. To tedy znamená, že při průměrné spotřebě automobilu 6 l/100 km a roční ujeté vzdálenosti 15 000 km váš automobil spotřebuje za rok o přibližně 40 l paliva více. Při průměrné cenně paliva 36,5 Kč to může být 1460 Kč.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pravidelná kontrola tlaku

Pravidelnou kontrolou tlaku v pneumatikách se vyhnete jejich rychlejšímu opotřebení a ušetříte svojí peněženku od vyšších nákladů na palivo. Na většině čerpacích stanic najdete volně přístupný kompresor, kterým si nejen pneumatiky dofouknete, ale zkontrolujete i tlak.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud si nejste jisti na kolik barů má být kolo nahuštěno, v automobilu by měla být umístěna informativní samolepka, která vám poradí. V některých autech může být nalepena na sloupku u řidiče nebo ve víčku nádrže. Dofouknutí pneumatik vám zabere jen pár minut času a ušetříte tak za zbytečné náklady, kterým se dá jednoduše předejít.

Kontrolujete pravidelně tlak v pneumatikách?

Zdroj: MotorTrend

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články