Proč ostřílení řidiči věší reflexní vestu na zpětné zrcátko: Dopravní expert potvrzuje, že dělají velmi dobře

V kritických situacích v noci je základním předpokladem dobrá viditelnost vaše i vašeho automobilu. Reflexní vesta může pomoci vám oběma, s nečekaným úspěchem.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár
                   

Nikomu to určitě nepřejeme, nicméně každý z nás se může dostat do situace, kdy je nucen zastavit v noci u krajnice a odstavit vozidlo. Technická porucha, nevolnost, prázdná nádrž – stát se může cokoli. Nebo také nehoda, vaše či někoho jiného, u které jste zastavili a rozhodli se někomu pomoci. Ve všech těchto situacích je cokoli, co vám pomůže zvýšit viditelnost vašeho (nebo i dalšího odstaveného) vozu mimořádně cenné. A často jde o vteřiny, jinými slovy čím dřív, tím líp.

Trojúhelník a blinkry někdy nestačí

Obligátní trojúhelník a čtyři blinkry jsou tím nejčastějším řešením. Nicméně trojúhelník znamená cestu potmě zpět za auto, což například na frekventované silnici, kdy se kolem míhají auta vysokou rychlostí není opravdu nic příjemného. A ne vždy se dá také vlézt za svodidla (pokud tam jsou). A ve větru a další nepřízni počasí se může trojúhelník překlopit, může ho srazit nepozorný řidič atd. Přitom existuje řešení, které má ve voze každý a které je navýsost efektivní – rychlé, jednoduché a maximálně účinné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Že má mít řidič ve voze reflexní vestu je dané ze zákona. Ti duchaplnější mají pro každé místo ve voze jednu, protože nikdy nevíte, v kolika lidech budete právě cestovat, když se něco „semele“. Jak tedy pomůže vesta při zastavení v noci, krom toho, že byste jí měli mít na sobě ještě před tím, než vůbec opustíte vozidlo? Jednoduše: oblečte si jednu na sebe, stáhněte okénko a druhou jednoduchým uzlem uvažte na vnější zpětné zrcátko. To, co se takhle napsané jeví trochu jako exkurze do vázání uzlů ve skautském kroužku, je nečekaně funkční.

Dvojí efekt u vesty

A to hned dvakrát: poprvé tím, že vesta bude v jen v trochu větším větru „vlát“, byť pevně utažená kolem zrcátka. A podruhé, hlavní práci udělají pochopitelně její reflexní pruhy. Auto s nimi je zdálky výrazně víc viditelné, než s jakýmikoli výstražnými blinkry (které navíc např. při závadě dobíjení a prázdné baterii ani nebudou fungovat). Kombinace pohybu a odrazu reflexních pruhů zajistí, že odstavené auto bude zdálky naprosto excelentně „svítit“. V noci a za větru není v podstatě lepší nápad, jak označit svoje auto – skoro jako byste jej „oblékli“ do velké vesty. Kterou pochopitelně nemáte – nicméně i šáteček z té malé bude stačit. Držíme palce, ať se z každé šlamastyky dostanete v pořádku!

Kolik kusů reflexních vest vozíte v autě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články