Norsko miluje elektromobily – jejich podíl na trhu je už téměř poloviční

                   

Norský trh s auty zažívá překvapivý obrat. Elektromobily jsou čím dál populárnější. V první polovině letošního roku vzrostla jejich popularita natolik, že jejich prodej vzrostl na téměř polovinu celkového podílu trhu. Přitom loni byl tento podíl pouze čtvrtinový.

Elektromobily a jejich vývoj

Spousta zemí řeší v současné dobře řeší legislativu, která řeší elektromobily a jejich používání. Skoro by se ale mohlo zdát, že si Norsko nemusí dělat žádné starosti – už nyní totiž vedou v prodeji elektromobilů v Evropě. Vzhledem k tomu, že je Norsko zároveň státem, který vytěží nejvíce ropy a plynu v západní Evropě, se to může zdát trochu zvláštní.

Navíc se zdá, že to u poloviny trhy rozhodně nekončí. Podle toho, jak trh s elektromobily roste, by se v Norsku do poloviny příštího desetiletí už mohla prodávat pouze elektrická auta. V současné době zabírají elektromobily 48,4 % trhu. Přitom v loňském roce byl jejich podíl na trhu 31,2 %.

Norsko podporuje prodej elektromobilů ve velkém. Pokud v Norsku vlastníte elektromobil, můžete jednoduše dosáhnout na spoustu výhod – například:

  • Slevy z mýta
  • Osvobození od registračních poplatků
  • Osvobození od dálniční známky
  • Parkování bez poplatků

Nejprodávanější elektromobily

Stejně jako klasická auta, i elektromobily mají jak žádanější modely, tak ty méně žádané. Mezi nejúspěšnější modely patří Tesla Model 3 – tento model je zatím nejprodávanější a nejoblíbenější.

S růstem prodejnosti elektromobily přibývá i automobilek, které elektromobily nabízejí. Firmy Nissan, Hyundai a BMW tento trend včas zachytily a již nyní mají elektromobily ve své nabídce. Firmy Ford a Mercedes-Benz tak pohotové nebyly, a i díly tomu jejich zisk klesl.

Naopak společnost Tesla může být opravdu spokojená. Za měsíc červen prodala v Norsku 3760 elektromobilů. To znamená, že jejich podíl na trhu byl téměř čtvrtinový (24,5 %).

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články